Quantcast
Channel: nije više Film na dan
Viewing all 2315 articles
Browse latest View live

Hail, Caesar!

$
0
0
kritika originalno  objavljena na Monitoru
2016.
scenario i režija: Ethan Coen, Joel Coen
uloge: Josh Brolin, George Clooney, Alden Ehrenreich, Ralph Fiennes, Scarlett Johansson, Tilda Swinton, Frances McDormand, Channing Tatum, Jonah Hill, Veronica Osorio, Heather Goldenhersh, Alison Pill, Max Baker, John Bluthal, Ian Blackman, Christopher Lambert, Natasha Bassett, Fred Malamed, Dolph Lundgren, Michael Gambon (narator)

Možda ne bi bilo loše povući paralelu između braće Coen i Woodija Allena. Ne radi se tu samo o njihovom poreklu i sličnom smislu za meta-humor, elaboriranim i intelektualiziranim štosevima, pa ni o njihovoj poželjnosti za saradnju kod etabliranih glumaca. Stvar je pre svega u njihovoj potrebi da svako malo izbace film, odnosno realizuju ideju, iako bi ponekad možda bolje bilo da pričekaju, o tome da svaki njihov film na neki način govori o njima, izražava njihove stavove i namere, pa i o mojoj recepciji istog. Iskreno, smatram da loši do prosečni Coeni, kao uostalom i Woody Allen, još uvek “šiju” većinu kino-repertoara.

A loših do prosečnih filmova imaju u svojim karijerama. Dok se kod Allena to može opravdati njegovom starošću, pa je čak i simpatično da štanca film godišnje kako bi se osetio mlađim, kod braće je to prilično neshvatljivo – nisu toliko stari da bi se utrkivali s vremenom, niti moraju biti sveprisutni da bi bili relevantni, već imaju status miljenika relevantne kritike. Možda oni samo prave filmove kao neke svoje uvrnute tematske žurke, a sa tim stvarima znate kako ide. Nekad stvari odu dovraga, a da ni naši domaćini, ni njihovi gosti, pa ni mi koji to gledamo za sigurne distance, ne znamo kako i zašto. Hail, Caesar! je jedna takva žurka.
Što je čudno jer su svi sastojci za coenovski cirkus tu: satirični ton, prepoznatljiv “setting” poslednjih godina klasičnog Hollywooda, obilje referenci na taj period, Hollywood uopšte i karijeru samih Coenovih, zvezdana postava sačinjena što od njihovih veterana (Josh Brolin, Frances McDormand, Tilda Swinton u dvostrukoj ulozi), što od novih faca, prepoznatljivih “vrućih” zvezda (Scarlett Johansson i dvojac Tatum-Hill), što od zaboravljenih asova izvučenih iz naftalina za camero uloge kao što su Christopher Lambert i Dolph Lundgren. Čak je i George Clooney opet tu u ulozi tupana, iako je posle Burn After Reading rekao da mu je dosta.
Film prati jedan radni dan u životu menadžera filmskog studija Capitol Eddieja Mannixa (Brolin). Taj dan traje više od 24 sata, protagonista panično gleda na sat da nas na to podseti, i u njemu nema spavanja. Mannix za to vreme mora da predupredi skandale i očuva imidž studija i da se pobrine da produkcija novih naslova ide glatko. Njegovi izazovi počinju sa pijanim zvezdama koje bi pozirale u lascivnim pozama, zvezdom mjuzikala na vodi (Johansson) koja je zatrudnela van braka, raspevanim kaubojem (Ehrenreich) koji je po nalogu vlasnika studija dobio “prekomandu” u sofisticiranu salonsku dramu po motivima broadwayske predstave u čijem se okruženju, naravno, ne snalazi, ma koliko se i on i reditelj (Fiennes) trudili i kompleksnom produkcijom naslovnog rimsko-bibliskog spektakla na tragu Ben Huračija je glavna, budalasto-pijana zvzeda (Clooney) netragom nestala baš pred ključnu scenu velikog govora. Ispostaviće se da je njega otela komunistička ćelija sastavljena od nezadovoljnih, slabo plaćenih scenarista i da za njega traže otkup. Tu su još sastanci sa predstavnicima religijskih zajednica kako bi se utvrdilo je li sadržaj spektakla prihvatljiv za moralna osećanja Amerikanaca, sestre-bliznakinje (Swinton) i ljute rivalke, trač-novinarke koje su iskopale stari skandal, iluzija privatnog života sa ženom i decom i ponuda od kompanije Lockhead za bolje plaćeni, stabilniji i manje zahtevan i stresan posao na koju Mannix mora da odgovori do kraja dana.
Pripremite se, dakle, za jurnjavu, zabune, rapidne dijaloge i mešavinu fizičkog i verbalnog humora. Posetićemo filmske setove i studije na kojima se snimaju westerni, spektakli, drame, “vodeni” i “mornarski” mjuzikli, kino-dvorane za testne projekcije, montažnu sobu u kojoj sa cigaretom u ustima i šalom oko vrata radi Frances McDormand, skrivene restorane i još skrivenije detektivske agencije u kojima se događaju još skriveniji sastanci. Upoznaćemo i grupu komunističkih pisaca koji svoju revoluciju podižu iz luksuzne vile sa prekrasnim pogledom, a u tome im pomaže i sam doajen marksističke misli, Herbert Marcuse (Bluthal), gledati vinjetice iz raznih filmova u produkciji, a neretko ćemo upasti i u muzičke numere.
Sve, naravno, obiluje referencama, počevši od Capitol studija, istog onog za koji je radio Barton Fink u prvom filmu Coenovih koji se bavi Hollywoodom i koji je preslika MGM-a. O tome govori i ime protagoniste, stvarnog “fixera” u slavnom studiju u “zlatno doba”. Naš vrli kauboj je tako “stand-in” za Johna Waynea, trudna plivačica u kostimu sirene za Esther Williams, rasplesani mornar za Genea Kellyja, a rimski tribun za Charltona Hestona. Komunisti-scenaristi su jasna asocijacija na Daltona Trumba i makartizam, štos sa Marcuseom podseća na Woodija Allena i ubacivanje Marshalla McLuhana u Annie Hall. Čak je i ne baš uspeli štos sa udvajanjem trač-novinarke asocijacija na Heddu Hopper.
Lovljenje referenci je zapravo i najzabavniji deo filma, posebno za nekoga kome su bliski stari hollywoodski filmovi. Međutim, u obilju istih sasvim je moguće smetnuti s uma glavnu, onu koja se daje u podnaslovu (“a story of Christ”) i koja se ne odnosi samo na Ben Hura i naslovni filmu u filmu, nego i na osnovnu narativnu liniju filma. Mannix je Isus pred iskušenjem (ponuda iz Lockheada, korporacije koja prodaje smrt sa sve fotografijom sa Bikini Atola je svakako satanski zov) i eto objašnjenja zašto film počinje i praktično se završava u ispovedaonici Katoličke crkve. Referentan je, i zato uspeo, štos i sa fotografijom Rogera Deakinsa koja do u detalje podražava fotografiju kičastih spektakala iz 50-ih godina.
Ali to je otprilike to. Jer sve smo to, u dosta boljem izdanju, već videli kod Coenovih. Oni su se već bavili Hollywoodom, što direktnije i u dosta mračnijem tonu u Bartonu Finku, što poprilično očito u Big Lebowskom, što indirektno, u većini naslova koje snu snimili u novom milenijumu, parodirajući i svodeći na postmodernistički apsurd pojedine hollywoodske žanrove. Ono što je trebalo biti sinteza njihovog dosadašnjeg rada na temu Hollywooda i filmova uopšte deluje kao nered u kome se ređaju fore i fazoni sa polovičnim uspehom.
Fizička komponenta humora se još nekako i drži jer utisak popravljaju pevačko-plesačke masovke i inače slabo iskorišteni Clooney u idiotskoj rimskoj uniformi koji ne može da reši misteriju kako sesti na modernu stolicu sa pripasanim mačem. Problem je sa verbalnom komponentom, naročito sa izgrađenim i elaboriranim štosevima koji jednostavnu promašuju metu. Scene poput komunističke indoktrinacije ili sastanka sa predstavnicima verskih zajednica su prerazvučene, posvećene nepotrebnom objašnjavanju (ko je shvatio, shvatio je, ko nije, taj i neće), pa stoga i naporne. Narator je nepotrebna distrakcija, posebno zato što već imamo štos sa efikasnom sekretaricom (Goldenhersh) koja se svako malo pojavljuje sa novostima za našeg junaka. Povrh toga, ni na jednom mestu ne vidimo nikakav stav Coenovih o bilo kojoj temi, što Hail, Caesar! u najboljem slučaju čini lakom zabavom i igranjem na sigurno. Zapravo, jedina poenta filma je onaj kršćansko-mazohistički kliše da je teži put jedini ispravan.
Čini se da su braća Coen postali lagano cmizdravi likovi. Dok je to elementarno imalo smisla u Inside Llewyn Davis, njihovom tonalno različitom filmu za koji su jedva našli finansijska sredstva, Hail Caesar! dolazi u periodu njihove apsolutne ljubavi sa filmskim establishmentom, posle sigurno odlično plaćenih “tezgi”, odnosno scenarija za Angelinu Jolie i Stevena Spielberga. To se vidi i po tonu filma koji je klasično, zašećereno “ljubavno pismo” klasičnom Hollywoodu. Čemu onda tupljavina o biranju težeg puta i snimanju filmova uprkos svemu. Mislim, neka snimaju, nemam ništa protiv, čak se radujem i vrlo rado gledam njihove filmove. Ali bih voleo da sledeći ipak bude primetno bolji. Od njih sam na to navikao.

Uncanny

$
0
0
2015.
režija: Matthew Leutwyler
scenario: Shahin Chandrasoma
uloge: Mark Webber, Lucy Griffiths, David Clayton Rogers, Rainn Wilson

Oduvek sam mislio i isticao da je najekonomičnije imati dobru priču, ma o kom žanru se radilo. Onda nema potrebe za skupim i stalnim efektima za mazanje očiju gledaocima, a i glumci su uglavnom voljni da igraju u zanimljivijim projektima za manje honorare. Ovo važi i za tradicionalno produkcijski zahtevan žanr SF-a, ali već je nebrojeno puta dokazano da se dobar SF na osnovu razrađene ideje može odvijati u okruženju od nekoliko likova i u jednoj jedinoj prostoriji. Podrazumeva se, digitala je pojeftinila i snimanje i efekte, naročito ovih potonjih nema mnogo i nisu nadrkani.

Evo, Uncanny je primer toga. Idejom se nastavlja na Her i Ex Machina, pokušavajući da odgovori na pitanje postavljeno još u Blade Runneru i brojnim knjigama ranije: šta raditi kad veštačka inteligencija poprimi sve karakteristike ljudskosti, pa i osećanja. Ex Machina se može osetiti i u izvedbi, u pitanju je opet komorna drama u jednom stanu sa samo četvoro likova, od kojih se jedan pojavljuje tek na kraju, ali je budžet dosta bliži ciframa koje su imali Coherence i Time Lapse, što apsolutno ne ugrožava kvalitet filma.
Novinarka Joy Andrews (Griffiths) dolazi da napravi intervju sa naučnikom Davidom Kressenom (Webber) i njegovim najnovijim, najnaprednijim i potpuno “čovekolikim” robotom Adamom (Rogers) koji zapravo ima zaduženje njegovog laboratorijskog asistenta. Naravno, Joy nije obična novinarka, nego ima znanja iz robotike i programiranja, bila je nagrađena i za jednu igricu. Intervju traje sedam dana i dok Joy procenjuje njegov Davidov rad, verovatno za paranoičnog i skrivenog šefa korporacija Castla (Wilson), David nju koristi kao ljudski deo Turingovog testa kojem podvrgava Adama.
Međutim, stvari nisu onakve kakvim se čine, posebno ako uzmemo u obzir da je Adam veoma napredni robot koji genijalnom Davidu savršeno parira u šahu i intelektualnim razmerama, kao i da se između Davida i Joy javljaju varnice strasti (on njoj vraća strast za nauku, ona njemu za ljudskim, naročito ženskim društvom), pa Adam postaje dvostruko ljubomoran. Na novinarku jer dobija većinu pažnje njegovog kreatora, ali i na kreatora zato što s njom može raditi “stvari za ljude”. I šta uostalom znači biti ljudsko biće...
Reference na Ex Machina i poređenja s tim filmom su neizbežna, ali istina je da su dva filma snimana odvojeno i u prilično slično vreme, tako da nisu uticali jedan na drugi. Znači, Uncanny ne varira premisu iz Ex Machina utoliko što menja polove ljudskom i androidskom delu Turingovog testa, nego pre okreće premisu iz nekih drugih filmova u kojima su žene po pravilu (ili po nekoj zastareloj analogiji) dovođene u vezu sa mašinama. Blade Runner je još držao brojčanu jednakost polova kroz dobar deo filma, ali je, recimo, u Her inicijalni konzument muškarac, a konzumirani operativni sistem ima ženski glas. (Naravno, dok se ne preokrene to ko je superiorniji i ko koga konzumira.) Čak su i u Under The Skin koji se ne bavi toliko veštačkom inteligencijom koliko ljudskošću, ljudi isključivo muškarci, a naša junakinja je vanzemaljka, dakle nešto strano, preteće, nešto što izaziva sumnju.
  Već samim stavljanjem žene u poziciju nekoga ko posmatra i zaključuje, a muškarca kao zamorca, Uncanny se pozicionira kao sasvim drugačiji film. Razlike, međutim, tu tek počinju. Ne bih išao u detalje u strahu od spoilera, ali hajdemo reći da se dinamika odnosa stalno menja u ovoj partiji preferansa, sve do opakog “twista” na kraju, pa nije lako zaključiti ko ima kakve ciljeve i namere u celoj priči.
Rezultat je vrlo zanimljiv film koji u kompaktnom formatu nikad ne zaboravlja šta je neophodno, a šta začin. U skromni budžet su upali i efekti koji nisu razmetljivi, ali su fini i generalno dodatno podižu utisak o filmu. Upali su i glumci kojih se možda sećamo iz indie filmova i sa televizije i koji jednostavno nisu imali prilike da zablistaju. Uloge su možda tipske, ali su oni na visini zadatka i spremni da unesu i malo inovacije u njih. Od svih četvoro, Mark Webber ipak iskače svojim kvalitetom i sigurnošću u izvedbi, dok David Clayton Rogers ima par nespretno napisanih dijaloga i situacija na kojima se spotiče, pa deluje karikaturalno.
Zapravo, ono što se ne uklapa u celu priču ovog filma je njegov reditelj, Matthew Leutwyler. Kao reditelj potpisuje baš svašta, i žanrovski, i tematski i po kvalitetu, ali uglavnom filmove zakopane duboko ispod radara relevantne kritike. Kao producent čini to isto, samo u nešto većem obimu. Naravno, njegova režija ovde se može nazvati školskom i neupadljivom, što će reći primerenom za SF film koji je u osnovi komorna drama. Čini se da je imao sreće da mu ovakav projekat padne u ruke, pa makar ga videlo relativno malo fanova i makar ostao u senci nekih prominentnijih filmova. Uncanny je svakao vredan gledanja.

Evolution

$
0
0
2015.
režija: Lucile Hadžihalilović
scenario: Lucile Hadžihalilović, Alante Kavaite, Geoff Cox
uloge: Max Brebant, Julie-Marie Parmentier, Roxande Duran, Mathieu Goldfeld

More kao izvor života. Dečak koji u njemu pliva. Ostrvo Lanzarote sa svojim crnim, vulkanskim peskom. Drugi dečaci. Njihove majke. Igra i učenje novih veština. Večera koja ne izgleda nimalo primamljivo. Lek. Bolnica koja deluje sablasno. Eksperimenti ili kakvi već medicinski zahvati. Medicinske sestre. Žene koje noću odlaze na obalu i predaju se ritualu dok su dečaci pod ključem. Gde su odrasli muškarci? Gde devojčice? Šta znači izolacija?
Jasno, ovo nije realni svet u kome važe pravila koja se sama po sebi podrazumevaju. Ovo je bliže logici radoznalog deteta, logici sna ili bolje rečeno košmara. Filmski poznavaoci će tu pronaće odjeke Cronenbergovih ranih body horora, još ponešto od drugih autora, ali to bi bilo lenjo razmišljanje. Lucile Hadžihalilović je jedna od zanimljivijih pojava u savremenoj kinematografiji, ne samo u rodnoj Francuskoj, nego i šire.
Većini publike je najpoznatija kao ko-scenaristkinja Gaspara Noe na Enter the Void i iza sebe u dvadesetak godina karijere ima samo dva kratka filma, jedan srednjemetražni i Evolution joj je drugi dugometražni naslov. Tempom stvaranja je donekle slična Noeu, ali reč je o sasvim drugačijoj autorskoj ličnosti sa samo svojim spektrom tema i ideja koje izlaže u eliptičnim fantazijama od filmova koji se uglavnom bave transformacijama usled odrastanja. Uostalom, izuzetno zanimljivi Innocence (2004) to potvrđuje, a Evolution samo nastavlja.
Kvaliteti Evolution ne odnose se samo na Lucilinu autorsku viziju i ideju, koliko na izvedbu u pojedinim segmentima. Lokacije su pažljivo odabrane i vrhunski usnimljene kamerom Manuela Dacossea, uglavnom u tamnim tonovima morskih dubina, sumraka, noći i slabo osvetljenog enterijera. Briljantan je i izbor glumaca i rad sa njima, naročito sa decom (Lucile Hadžihalilović očito ima žicu za to koju je demonstrirala još u Innocence), a mali Max Brebant je pun pogodak za glavnu ulogu koja je esencija detinjstva.
Problem sa Evolution je samo i jedinu njegova preterana eliptičnost. U redu je “slowburn” pristup i odsustvo “crtanja” na koje je većina gledalaca naviknuta, ali problem nastaje kada nema dovoljno imaginarnih tačaka koje bismo morali da povežemo. Naslov je tu i očito je on ključ u kojem tumačimo začudne stvari koje vidimo pred sobom, moramo samo dokontati radi li se o razvoju jedinke ili razvoju vrste, ili jednom kroz drugi, ali to ne uspevamo. Praznine koje treba popuniti su prevelika distrakcija, a autorica nam ne ostavlja dovoljno jasnih putokaza, kao što reče jedan uvaženi kolega.

Sve to mi daje štofa za razmišljanje o jednom drugom filmu, tematski i izvedbeno sličnom, ali dosta uspešnijem u konačnici. Under the Skin (2013) Jonathana Glazera isto se u neku ruku bavio evolucijom i razvojem jedinke, bio je jednako eliptičan i začudan, narativna linija je možda bila čvršća, ali je išao ka nečemu određenom i na odredište stigao. Sa Evolution pokušava slično, ali zapravo komplicira i petlja, što je nepotrebno, naročito u formatu od 80-ak minuta u kojem fali barem 15 minuta nečega što bi povezalo razasute tragove u nešto konkretnije. Mada, i da se našlo tih nekoliko minuta više, čisto sumnjam da bi bili potrošeni na ublažavanje elipse.

Ludo

$
0
0
2015.
scenario i režija: Q, Nikon
uloge: Subholina Sen, Ananya Biswas, Soumendra Bhattacharya, Ranodeep Bose, Joyraj Bhattacharya, Rii

Ludoje, što se mene tiče, imao pred sobom dva zadatka koja je morao da ispuni. Prvi, da bude prvi indijski zaista horor film, jer su svi prethodni indijski horori koje sam gledao zapravo delovali kao loši vicevi. I drugi, da bude prvi zaista horor film po motivima nekakve društvene igre. Ne znam zašto bi neko na toj premisi razvio film, još kad uzmemo u obzir da je Ludo zapravo varijacija na temu Čoveče ne ljuti se, ali hajde.

Nemojte uzimati Jumanji kao relevantan primer za bilo koju od dve tvrdnje, jer od Indije ima samo elemente pozajmljene iz kolonijalnog doba, a horor kako god okrenuli nije, već bleskasta dečija avantura. Koliko me sećanje služi, kad sam bio klinac film mi se svideo, praktični efekti su ostavili utisak na mene, ali nije mi se našao na listi filmova koje ću gledati iz godine u godinu. Sve u svemu, ne-loš uspeh za film o društvenoj igri.
Ili je Fest ekipa vešto sakrila taj podatak, ili ja u brzini nisam pažljivo čitao katalog, već eventualno kratke opise, ali nekako mi je cela ta priča sa Čoveče ne ljuti se pobegla kada sam se odlučivao za projekciju. Ono što me je privuklu je egzotični “setting”, neka priča o mladim ljudima u provodu koji se okreće (zlo i) naopako i nekakva igra (možda Masne fote), sve to spakovano u horor i zaliveno krvlju.
U suštini, film počinje sasvim pristojno i čini se da taj horor ima nekakav pod-tekst koji se dotiče konzervativnog indijskog društva. Frendice Ria (Sen) i Payel (Biswas) se spremaju za večernji izlazak i slušaju prekoravanja Riine majke da su suviše slobodno odevene i sve u tom stilu, ali ne haju za to. Nalaze se sa dva tipa, Peleom (Soumendra Bhattacharya) i Babaiem (Bose), vozikaju se na mopedima, idu po klubovima i bivaju zaustavljeni od strane korumpiranih policajaca, tih “čuvara reda i zakona”, a naročito javnog morala kojima moraju tutnuti neku kintu. Ni u motel neće da ih prime jer nisu venčani...
Zato odlaze u “shopping mall” koji će uskoro prerasti u “chopping mall”, ipak smo u hororu, sa idejom da se umuljaju pred zatvaranje i prenoće tamo uz cugu i (seksualne) avanture. Ne lezi vraže, zabavu im kvari par nešto starijih, odrpanih ljudi koji su po svoj prilici beskućnici, što otvara drugu, jednako važnu temu u pod-tekstu: klasizam jer se mladi, urbani momci i devojke iz Kalkute po svoj prilici groze prezrenih na svetu. Bilo kako bilo, oni sa starim parom zaigraju staru tajanstvenu igru, kockice se zakotrljaju i neka klanje počne...
I to radi jedno vreme, intenzivno je, gadno, prljavo i krvavo, ali kratko traje. Autori Q i Nikon (očito previše cool da bi se potpisali pravim imenima) negde do polovine filma uspevaju da ispucaju materijal koji bi nekim drugima bio dovoljan za celovečernji. Da su samo malo više poradili na atmosferi i izradi “jump scare” momenata, pa i na klasičnim “fillerima” sa bežanjem i saplitanjem pred klanje, Ludo bi bio pristojan horor koji bi ostavio dovoljno mesta za raspravu o onome na šta su skretali pažnju. Umesto toga, imamo kratke kadrove i maničnu montažu koja ionako brz tempo još više ubrzava.
Oni su se, međutim, odlučili da u drugu polovinu ubace drugi film, i to “prequel” o samoj igri (ponavljam, Čoveče ne ljuti se) i bratu i sestri plemenite krvi (mlađoj i lepšoj verziji ubojitih beskućnika) koje je igra uzela pod svoje i zauvek proklela. U redu, ta dva filma jesu povezana u priči (kako-tako), ali još uvek deluju kao dve ideje i dva kraća filma slepljena u jedan i ta strukturna greška potapa inače potencijalno zanimljivu ideju.
Ludoje i dalje zanimljiv komad trivije, samim tim što je horor i što je iz Indije, što je prljav, krvav i bespoštedan i što izgleda profesionalno, kao da je snimljen sa takvom namerom. Nagađam, ali mislim da u Indiji generalno ne postoji jaka podrška za žanrovsku kinematografiju, posebno ako propituje moralne vrednosti na kojima počiva društvo. Ali ipak, Ludo više deluje kao heavy metal spot (minus kadrovi rezanja po gitarama) razvučen na ceo film: atraktivno, ali besmisleno.
Ludoje ovogodišnji pobednik Festove programske celine Granice, što me je začudilo iz barem dva razloga. Prvo, više mi upada u Thrills and Kills nego u ipak malo artsy Granice. A drugo, bilo je boljih, rečitijih i kompletnijih filmova u toj konkurenciji. Što se zadataka iz prvog pasusa tiče, Ludo se pokazao polovično uspešnim: indijski je, o društvenoj igri i horor je, ali ga baš i ne mogu nazvati dobrim filmom.

Grandma

$
0
0
2015.
scenario i režija: Paul Weltz
uloge: Lily Tomlin, Julia Garner, Judy Greer, Marcia Gay Harden, Sam Elliot, Nat Wolff, Elizabeth Pena, Laverne Cox

Već od starta osećamo haos i emocije, radost i gorčinu, dramu i smeh. Starija feministkinja i pesnikinja Elle (Tomlin) koja je nekada bila relativno poznata ličnost (danas bi više bila opskurna referenca nego legenda) i pionir borbe za građanska prava prekida vezu sa dosta mlađom, lepom i inteligentnom ženom Oliviom (Greer). To čini na posebno brutalan način uz uvrede koje možda zvuče lažno i forsirano, ali mogu rezultirati time da potonja više ne želi čuti za nju. Posle odlazi pod tuš i plače, oblači onu smešnu akademsku odoru sa sve nakrivljenom kapom i gleda stare slike. Elle je stara i izmučena, kasnije saznajemo da je pre nekog vremena sahranila partnerku sa kojom je živela prethodnih 38 godina i da je upitno ima li još snage za još jednu ljubav i je li njena ljubav nešto što drugoj ženi treba. Elle čovekoljublje maskira cinizmom i mizantropijom i to nije tako redak manir. O tome će biti još reči, uz jednu od potentnijih šala u filmu.

Elle će iz samosažaljivog sna probuditi njena unuka Sage (Garner) koja joj se na kućnom pragu pojavljuje nenajavljena i u problemima. Sage je tinejdžerka, trudna i dekintirana, pa od svoje bake traži pomoć. Nevolja je u tome što je i baka bez prebijene pare, poplaćala je dugove i iseckala kreditne kartice. Zaostali honorari će joj stići, ali novac za Sagein abortus je potreban odmah. I njih dve kreću u potragu za novcem (stare usluge, ponude i potraživanja) na jednodnevni urbani road-trip...
U seriji gorko-slatkih, smešnih i potresnih epizoda njih dve će pokušati da namaknu novac. Reč je o svoti od 600 dolara za koju se Elle žali da je previsoka, pritom zaboravljajući na svoju naivnost da će plaćanjem dugova odjednom dobiti čist početak u životu. Na mestu klinike za besplatnu pomoć devojkama u nevolji nikao je kafić sa preskupom lošom kafom u kojem je retkim posetiocima i mutavom šankeru neprijatno da se o abortusu uopšte govori. U toj sceni Paul Weltz pozicionira svoj stav o temi i licemernom odnosu američkog društva po tom pitanju: o tome je najbolje ne govoriti, iako je jasno da je to po pravilu poslednja opcija tim nesrećnim ženama, samo po sebi neprijatno iskustvo, u krajnjoj liniji i elementarno ljudsko pravo.
Weltz će u možda najsnažnijoj sceni filma pustiti i drugu stranu da dođe do reči, inteligentno, odlučno, ali nikako militantno. Tu stranu predstavlja Karl (Elliott), muškarac sa kojim je Elle imala prošlost. Sve počinje kao reminiscencija na srećne dane, uz malo nepoverenja i podjebavanja (otkrićete zašto) i hvalisanja ko je šta postigao i zašto. Njemu finansijski nije problem da pozajmi taj novac, ali jeste u moralnom smislu i to sa vrlo dobrim razlogom. Zapravo ta scena, najduža u filmu, u kojoj glumci briljiraju je svojevrsna post-festum analiza 60-ih godina prošlog veka i zajedničkih iskustava, dobrih i loših, onih koja se ponavljaju i onih koja se izbegavaju, baby-boom generacije.
Na to se nadovezuje i generacija između bake i unuke, u vidu kćerke, odnosno majke. Ona se u ovom slučaju zove Judy (uz neizbežnu referencu na Judge Judy) i igra je Marcia Gay Harden. Ta generacija je borbu za prava zamenila borbom za novac, a toliko poželjna odgovornost kao kontra hippie-raskalašnosti je zapravo šefovanje po svaku cenu. Između ostalog, ta srednja generacija je u svom materijalističkom solipsizmu odgovorna za to da mlađi moraju da se snalaze sami i da zapravo ponavljaju borbu svojih predaka, pritom bolje poznajući pop-kulturnu triviju nego klasike feminizma. Nije ni bitno ko je u pravu, suština je da su odnosi narušeni.
Ostatak epizoda na tom putu nisu tako moćne, ali su pratljive, nenametljive i govore o ljudskoj dobroti, ljubavi ili sebičnosti. Urađene po kanonima indie kinematografije, nisu samo vezivno tkivo, već prilika da glumci, kako glavni, tako i epizodni, briljiraju. Uopšte, glumačka podela je genijalna. Tu ne govorim samo o Marcii Gay Harden, opravdano na granici karikaturalnosti poslovne žene koja nema vremena, niti o senzualnosti Judy Greer. Naravno, Nat Wolff je apsolutno genijalan izbor za ulogu ljigavog dečka, kao što Julia Garner savršeno utelovljuje sliku i priliku svoje zbunjene generacije rastrzane između projekcija boljih prošlosti prethodnih. Sam Elliott donosi jednu od svojih karakterističnih epizoda, samo što za njegovu potpisnu bezbrižnost vidimo da je maska koja skriva povređenu sujetu, pa je njegova uloga utoliko snažnija, rekao bih čak jedna od boljih u njegovoj karijeri.
Grandmaje ipak film Lily Tomlin. U svojoj prvoj glavnoj ulozi nakon 27 godina i Big Business, ova velika glumica pokazuje zašto je unikat. Nema tu poze i jeftinog foliranja, ona grabi u emotivne dubine, jednako hrabro kao 70-ih. Svaki njen lik, ma koliko epizodni bio je za pamćenje. I ako mi je za neku glumicu žao da se nikada zvanično nije probila u prvu ligu, pa je zato i zbog svoje atipičnosti osuđena na epizodne uloge i na televiziju (njena epizoda u Homicide: Life on the Street je remek-delo), onda to važi za nju. Ovde nosi ceo film, snažno i suvereno.
Iskreno, nisam verovao da će ovakva filmčina izaći iz radionica Paula Weltza. On je u principu svaštar, najčešće u komičnom registru. Njegovi prethodni filmovi nisu neka sjajna referenca. Sa American Pie (koji je režirao zajedno sa bratom) je pokrenuo unosnu franšizu i unapredio žanr seksualno opterećene teen komedije. About a Boy je bila pristojna konfekcija, ali Weltz nikada nije iskočio iz tih okvira. Pored nešto osrednjih, nepamtljivih filmova, režirao je i Little Fockers. Da li se mi tu zezamo?
Grandmaje potpuno drugačija priča. Smeh dolazi prirodno, ne muze se po svaku cenu. I taj smeh ima ozbiljnu podlogu, i to u vrlo vitkom formatu od 80-ak minuta. Najčudnije od svega, Grandma deluje kao savršeno ženski film, kao da muški autor to nije ni dirnuo. Izgleda da Weltz razume stvari koje mu nisu dostupne iz prve ruke: kako je to biti žena i još pritom lezbejka i zašto je feminizam jedini put do slobode. Grandma je školski primer dobrog i promišljenog filma.

The Hunger Games: Mockingjay Part 2

$
0
0
2015.
režija: Framcis Lawrence
scenario: Petter Craig, Danny Strong (prema romanu Suzanne Collins)
uloge: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Donald Sutherland, Phillip Seymour Hoffman, Julianne Moore, Willow Shields, Sam Clafin, Mareshala Ali, Jena Malone, Elizabeth Banks, Jeffrey Wright, Stanley Tucci, Natalie Dormer, Evan Ross

Evo, jedna franšiza je konačno došla do svog kraja, ovog puta stvarno. Sa njom do svog prirodnog kraja, barem u ovom ciklusu ideja, polako dolazi i ceo trend distopijskih “young adult” filmova, zapravo ekranizacija takvih popularnih romana. Sredstva su se iscrpela, publika se zasitila, sumnjam da će se neko usuditi započeti neki novi serijal. Studijima ostaje da odrade šta su započeli, završe trilogije i tetralogije i podvuku crtu. Jedno je jasno: svi ti filmovi i serijali će se nužno posmatrati u svetlu The Hunger Games i sa njime porediti.

Za razliku od prva dva filma koja su se uz sve svoje tipično blockbusterske nedostatke ipak činila svežim, sa trećim i četvrtim delom nešto ozbiljno ne štima. Prvi i logičan razlog je razvlačenje materijala da bi se od jedne, doduše obimnije knjige nekako istisnula dva filma od po dva sata i četvrt. U tom smislu je “drugi deo finalnog dela trilogije” nešto bolji i dinamičniji od svog prethodnika, ali ipak nedovoljno da bi stajao kao samostalan film. Sve se, dakle, uz manje ili više truda moglo stisnuti u jedan deo, uz preskakanje dosadnih delova i praznog hoda. Lionsgate studio bi žrtvovao nešto zarade u svrhu kompaktnijeg i boljeg serijala, oba Mockingjay filma su snimana istovremeno, ali to očito nije bio cilj.
Finansijsku logiku na stranu (franšize su navlakuša same po sebi, ako se jednom ukačimo, gledaćemo svaki sledeći nastavak), nijedan od ta dva filma ne uspeva da održi balans između akcije i pozadinske priče kao prva dva i zapravo ne uspeva da poentira. Naša pažnja se rasipa na manje bitne stvari, poput otrcanog ljubavnog trougla, sve više sporednih likova kojima je sve teže naći neku funkciju i vratolomne obrate koji avanture naše Katniss Everdeen približavaju logici kompjuterske igrice.
Dakle, pobuna se približava kraju, a Katniss (Lawrence) nije samo njeno zaštitno lice, ma koliko to de facto vođa i buduća predsednica Alma Coin (Moore) i njena desna ruka i glavni strateg Plutarch Heavensbee (Hoffman) to želeli. Na Katniss se vide tragovi umora, ali ona još nije, niti će biti spremna da se podredi tuđem višem cilju. Očajničke borbe su u toku i Katniss je sebi zadala cilj da ona lično svojim rukama (odnosno lukom i strelom) ubije predsednika Snowa (Sutherland), ali za pretpostaviti je da će i on pružiti otpor, ali i da predsednica Coin i Plutarch računaju i na taj otpor i na Katnissinu rešenost, pa oko tog mita mogu ustrojiti svoju buduću diktaturu.
Ono što bi trebalo biti borba jedne devojke same sa sobom, ali i sa celim svetom da očuva nezavisnost i lični integritet u kovitlacu događaja u kojem se našla slučajno ili voljom više sile, pretvoreno je u generički spektakl, dosta sličan onom kojem su prva dva dela oštro kritikovala. Čak se tu ne radi ni o ljubavnom trouglu koji je razrešen odmah na početku filma, koliko o formuli “red akcijanja, red torokanja”, ređe kontemplacije, a češće rekapitulacije viđenog. Neke od tih epizoda skreću ka klasičnom SF-u, neke čak i prema hororu, i to bi verovatno bolje izgledalo u nekom drugom filmu. Mračna atmosfera je održana, likovi ginu kao na pokretnoj traci, među njima i epizodisti za koje smo se već na neki način vezali, na ekranu i van njega, rat je pakao, a i ono što dolazi posle njega.
Sad, tih epizodista je ionako previše da bismo ih sve uredno ispratili, a autori jednaostavno osećaju potrebu da ih daju, pa makar u ne baš potrebnim cameo ulogama. Tako će Stanley Tucci kao nekadašnji voditelj Caesar imati samo jedno “uključenje” kao čitač vesti, Effie (Banks) možda dve-tri potpuno nepotrebne scene da se pokaže u stilu “i ja sam tu”, a ekipa nekadašnjih pobednika, uključujući tu i Katnissinog mentora Heymitcha (Harrelson), popunjava kvotu što preživelih, što poginulih u akciji. Nije da pojedine scene nemaju svojih čari, kao cinični odmak od celog tog marketinškog koncepta “ptice rugalice” koji demonstrira Johanna (Malone) ili standardno zlobni predsednik Snow, pa čak i cinični Heymitch, ali to svejedno nije dovoljno.
Jedna od čari prva dva The Hunger Games filma je bila i ta da je franšiza rasla zajedno sa Jennifer Lawrence kao svojom glavnom zvezdom. U prvom filmu, ona je bila glumica koja obećava i koja je izabrana zbog svoje uloge u indie filmu Winter's Bone. U drugom je već bila “oscarovka” i jedna od većih hollywoodskih zvezda u datom trenutku. Već u trećem je evidentno da je ona ulogu Katniss prerasla i da joj to nije izazov. Što se franšiza tiče, ima je u Marvelu. Što se glumačkih zadataka tiče, Katniss je ispod njenog sadašnjeg nivoa. To, naravno, ne znači da Jennifer Lawrence neće izvesti poneki fascinantan trik, makar jednim jedva primetnim gestom, ali to je otprilike sve što može izvesti u cilju izdizanja lika.
Ma koliko ja nju voleo, cenio i rado gledao, ona ipak nije razlog zašto sam pogledao ceo The Hunger Games serijal, iako sam već negde na drugom delu predviđao u kom pravcu će ići i bio uglavnom u pravu. Nije to bila ni stidljivo natuknuta politička pozadina filma, u smislu rasprave između diktature i revolucije, te revolucionarne pravde i sistemskih rešenja. Nije razlog ni poduža lista dobrih i vrhunskih glumaca u epizodnim ulogama (čak sam razočaran sa ulogom koju je ostvarila Julianne Moore).
Razlog je Phillip Seymour Hoffman i njegov filmski testament. Iako je od njegove smrti prošlo već više od dve godine, teško se navikavam da ću ga od sada gledati samo u stari(ji)m filmovima, ne i u potpuno novim. Bio je odličan glumac, ni u jednoj ulozi loš i lenj, nikad nije otaljavao. Bio je pamtljiv i činilo se da zaista uživa u glumi. Ova dva franšizna filma su njegova poslednja dva. Dobar je on, čak odličan, onoliko koliko je to moguće. Koliko to franšiza dozvoljava. Možda je ovakva glumčina zaslužila impozantniji film za testament. Znam samo da mi njegovo prisustvo u filmovima jako nedostaje.

Mediterranea

$
0
0
kritika originalno objavljena u časopisu Identitet
2015.
scenario i režija: Jonas Carpignano
uloge: Koudous Seihon, Alassane Sy, Pio Amato, Vincenzina Siciliano, Davide Schipilliti, Norina Ventre

U celoj ovoj poplavi rasprava oko izbeglica i migranata sa istoka, kao da smo zaboravili da već dugi niz godina, nesmanjenim intenzitetom nesrećni ljudi dolaze i sa juga. Možemo se složiti da je rat strašna stvar i da ratno stanje direktno ugrožava osnovnu egzistenciju ljudi, ali ne zaslužuju li i ekonomski migranti šansu za pristojan život od svog rada? Ne polaze li i oni zbog toga na duga putovanja puna opasnosti? Nisu li to radili i Evropljani, pre možda nekih 100 godina, kada su išli u Ameriku i Australiju? Možemo biti prinicipijelni humanisti, ali činjenično stanje je takođe takvo da Evropa ni uz najbolju volju ne može prihvatiti sve te nesrećne i izmučene ljude odjednom, bilo da beže od rata ili od siromaštva u sopstvenoj zemlji. Isto tako, to što ne mogu svi odjednom doći, ne znači da neće pokušati, jer je u konačnici njihov život u pitanju. I eto nam krize.

Mediterraneaje film koji se bavi tom trenutno skrajnutim iz medija, ali itekako aktivnom mediteranskom rutom po kojoj putuju izbeglice i migranti iz Afrike. Jonas Carpignano se čini kao prava osoba da snimi takav film, sin je Italijana i Afroamerikanke i svakako je upoznat sa problemima rasizma u Italiji. Film je razvijen iz nagrađivanog kratkometražnog filma A Chjana (2012) koji je svom autoru doneo pristup radionicama (Sundance Lab) i fondovima. Istražujući za potrebe filma, autor se upoznao sa Koudousom Seihonom koji mu je postao neka vrsta vodiča, a ne samo glavni glumac.
Seihon u Mediterranei reprizira ulogu Ayive, imigranta iz Burkine Faso koji zajedno sa Abasom (Sy) i multinacionalnom grupom ljudi polazi na put preko pustinje i mora ne bi li se domogao boljeg života u Evropi. Njih dvojica su se namerili u Italiju, u grad Rosano na jugu zemlje gde Ayiva ima strica. Na putu ih čekaju krijumčari i banditi, olujno more i čamac bez kapetana, ali čini se da njihov put nema alternativu. Ni u Italiji stvari nisu bajne, oni ne znaju jezik i mogu dobiti samo turističku, tromesečnu vizu dok im za trajniju varijantu treba stalni, prijavljeni posao, za šta im opet treba gomila dokumenata koju oni nemaju, pa su osuđeni na ilegalne poslove za siću i život u kampovima i pretrpanim kućama. Da ne pominjemo da se tu radi o punom predrasuda ruralnom i siromašnom jugu Italije i da domaće stanovništvo nije oduševljeno prilivom pridošlica, iako su se njihovi stari, isto tako očajni i siromašni, raseljavali preko pola sveta.
Hipotetički, da ja emigriram iz Afrike u Evropu, sumnjam da bi mi krajnji cilj bio Italija, a posebno Rosano, pa makar imao strica tamo. Išao bih negde gde znam jezik i gde je ekonomska situacija takva da se može pristojnije zaraditi čak i od ilegalnog nadničarenja. Zapravo, da emigriram bilo odakle, sumnjam da bih išao u Rosano. Opet, nisam ni pretpostavljao da će me put u EU odvesti do ruralnog severoistoka Slovenije koji se još nije oporavio od deindustrijalizacije, pa sam se tamo smestio i ne žalim se.
No dobro, nazad na njih dvojicu. Situacija im je, očito, teška, a čak i dobre strane, poput humanitarnog angažmana Mame Afrike (Ventre) dolaze sa tipičnom evropskom i kršćanskom poputinom u vidu pridike. Možeš dobiti tradicionalni obrok, ali za stolom moraš skinuti kapu i jaknu, ma kako ti hladno bilo jer je takav red. Njihovi mehanizmi borbe odnosno prihvatanja su različiti. Ayiva je simpatičan, vredan i pomirljiv i nada se da će ga šef Rocco (Schipilliti) zaposliti za stalno. Čak i da ima iskrenu volju da tako nešto učini, to je nemoguće, što iz tržišnih, što iz proceduralnih razloga. Abas je, sa druge strane, bundžija koji na naznaku nepravde reaguje agresijom ili sabotažom. Razvoj situacije vodi ka neredima koji su izbili u Rosanu 2010. godine i oni neće zaobići ni naše junake.
Ovakav materijal bi u nekoj hollywoodskoj obradi poslužio za “inspirativnu”, srceparajuću melodramu, verovatno sa happy-endom ili sa ultra-patetičnim tužnim krajem, ali Carpignano je odlučio da igra na drugi efekat. Glumci su prirodni u svojim ulogama i sve vreme ih prati kamera iz ruke, u njihovoj visini, što pojačava realistički dojam. Fotografiju potpisuje Wyatt Garfield, poznat po radu na vizuelno atraktivnom Beasts of the Southern Wild, a reditelj istog filma Ben Zeitlin ovde potpisuje soundtrack.
Iako je rasizam univerzalan problem, pošto je isti na primer u Americi i u Italiji, Mediterranea ne igra na kartu široke, globalne publike, nego ostaje pre svega arthouse film za treniraniju i preciznije ciljanu publiku. To je odlično iz prostog razloga što nema potrebe za kompromisima, objašnjavanjem jasnog i namigivanjem poente. Mediterranea nije film jedne određene poruke, mada se ona može bez problema iščitati, koliko film jednog iskustva, partikularnog, ali potpuno primenjivog na opšte.
Nama ostaje da se pitamo posle gledanja filma je li našim junacima sve to vredelo. Čemu emigracija, ako te tamo gde ideš dočekuju sa mržnjom, indiferentnošću ili patroniziranjem? Možda su za te novce u svojoj zemlji mogli pokrenuti neki posao i poboljšati egzistenciju. Kada bi, ne samo oni, nego svi emigranti doneli nešto iskustva, ideja i malo novca, ne bi li te afričke zemlje krenule napred? Je li zaista vredi izlagati se životnom riziku sa MP3 player, slušalice, kompjuter, mobilni telefon i ostale hi-tech igračke? Ne budimo naivni, njima je pitanje emigracije i snalaženja u Evropi često pitanje života i smrti i u tu svrhu im je siromašni jug Italije primamljiv skoro jednako kao bogati sever zemlje. Iz njihove perspektive često gladnih stomaka ni razlike između recimo Belgije i Makedonije nisu tako drastične, što smo imali prilike videti u belgijskom fudbalskom filmu Scouting for Zebras.
Vraćam se na svoje migrantsko iskustvo, koje nije bilo ni tako intenzivno, ni tako ilegalno, ni tako opasno kao njihovo. Otišao sam legalno, bez ikakvog straha od deportacije, kao pripadnik srednje klase u tamošnju srednju klasu i, što je još važnije, u relativno sličnu kulturu. Naravno, nije sve isto i nedostaju mi neke stvari na koje sam navikao, što je posledica razlika na relaciji grad – selo, ali i posledica sitnih kulturnih razlika koje umeju postati iritantno bitne. Nisam tamo gde sam sad ostvario neke impozantne uspehe, nemam čak ni stalan posao, što je možda stvar mog umetničkog senzibiliteta i snobovskih shvatanja o tome da niti je svaki posao za mene, niti sam ja za svaki posao, ali i činjenice da tamo gde sam, čak ni kad bih se više prilagodio tržišnim uslovima, svejedno verovatno ne bih našao pristojan posao, kao što ga ne nalaze ni moji susedi i drugari. Ali svejedno nemam nameru da se vraćam. To naprosto nije opcija. Otići dalje, naučiti neki novi jezik i upoznati drugačiju kulturu, možda, ali nazad nikako.
U tom smislu mi, na jednom krajnje ličnom nivou, kraj filma nikako nije seo i delovao mi je kao jedna folirantska, blazirana i patronizirajuća izjava, floskula koju bi bio sposoban izjaviti samo neko jako dobro situiran. Možda je to samo moj lični dojam, ali ne dozvolite da vam takav kraj pokvari zahtevno, ali zato snažno iskustvo koje Mediterranea ostavlja.

Concussion

$
0
0
kritika originalno objavljena na: monitoru
2015.
scenario i režija: Peter Landesman (prema novinskom članku Jeanne Marie Laskas)
uloge: Will Smith, Alec Baldwin, Albert Brooks, Gugu Mbatha-Raw, Eddie Marsan, Stephen Moyer, Luke Wilson, Sara Lindsay, David Morse

Oscar sezona je prošla, ima već mesec dana kako su nagrade podeljene, ali imam osećaj da sam vam ostao dužan. Kao i prošlu godinu, i ovu je obeležila kontroverza oko odsustva manjinskih glumaca i autora na listi nominacija, a pored Straight Outta Compton i Creeda, najviše se u tom kontekstu spominjao Concussion, a naročito uloga Willa Smitha. Iako nagrada više govore o onome ko ih dodeljuje, nego kome se dodeljuju, jednostavno sam poželeo da se na primeru uverim u kvalitet celog filma i pomenute uloge.

Ako ćemo o ulozi i generalno o karijeri Willa Smitha, smatram da se mogao naći u izboru pet najboljih, recimo umesto Eddieja Redmaynea. Iako je Smith glumac sa nemalim talentom i ovo mu je verovatno uloga karijere, barem u ozbiljnom, dramskom registru, ne bih se usudio tvrditi da je izostanak nominacije neka velika nepravda. Istini za volju, prošle godine nije bilo impozantnih muških uloga, a nisam ni siguran koliko je deljenje nominacija po rasnom ključu radi “mira u kući” ispravno rešenje.
Ako ćemo o samom filmu koji ni u kojem slučaju nije loš, onda tu treba uzeti u obzir još nekoliko faktora. Najvažniji je to da je Concussion, baš kao i svi prethodni Landesmanovi filmovi za koje je pisao scenario ili ih je i režirao (Trade, Parkland, Kill theMessenger), doku-drama, odnosno dramatizacija stvarnih događaja koja se u solidnoj meri oslanja na faktografiju i otkriva nepravilnosti u američkom sruštvu. Prošla godina nam je u istom žanru donela dva superiornija filma, The Big Short i dobitnika kipića za najbolji film, Spotlight, tako da je Concussion u tom smislu došao u nevreme, iako je više nego solidan film.
Will Smith igra ponosnog doktora Benneta Omalua, nigerijskog imigranta i veoma cenjenog forenzičkog patologa u Pittsburghu. On živi mirno, povučeno i štedljivo, ide u crkvu, gde će upoznati svoju buduću ženu Premu Mutiso (Mbatha-Raw), a na poslu je u sjajnim odnosima sa nadređenim (Brooks) posvećen zadacima i detaljan u radu. Upravo će ga te osobine staviti u centar zbivanja kad na njegovom stolu završi slavni fudbaler (o američkom fudbalu je reč) Mike Webster (Morse) koji je poslednje godine života proveo kao psihički bolesnik i beskućnik. Uzrok smrti je srčani udar izazvan strujom, ali to nije razlog. Webster odaje vanjske znakove psihičkog bolesnika, ali fiziologija njegovog mozga ne govori tome u prilog. Stoga Omalu naručuje detaljne testove, sumnjajući na više manjih povreda i potresa tokom sportske karijere koji su kasnije došli na naplatu.
To se ispostavlja kao tačno, ne samo na primeru Webstera, već i na primeru drugih fudbalera koji se ubijaju po stopi omanje epidemije. Testovi su im isti, dijagnoza je ista, ali je nemoguće otkriti povredu mozga pre smrti. Da bi se išta promenilo i popravilo, NFL liga mora priznati da je fudbal makar u teoriji opasan za aktivne sportiste, što može smanjiti priliv novih snaga i urušiti celu pažljivo građenu poslovnu imeriju. Je li Omalu spreman na tu borbu? Koliko on može doprineti zdravlju ljudi? Je li on kao neko sa strane prava osoba za taj posao, bez obzira na stručnost?

Različite su stvari tu u igri. Sa jedne strane, tu se radi o pojedincu protiv sistema, bez obzira što pojedinac, odnosno pojedinci, kad se Omaluu pridruži razočarani sportski lekar Julian Bailes (Baldwin) na svojoj strani imaju nauku, a sistem se svodi na kapitalističku mašineriju nevešto zamaskiranu mitomanijom (o socijalnoj mobilnosti baš na taj način) sportom i radošću igre. Sa druge strane, to je sukob dva sveta u kojem onaj moćniji klan koristi jedva uvijene rasističke i nacionalističke komentare da bi se rešio protivnika.
Treće i najvažnije, u samom Omaluu se bore dve vizije Amerike. On insistira na onoj idealnoj, na Američkom Snu, na društvu nepokolebljive radne i stručne etike, razuma, humanizma i novih šansi. Sa druge strane je realnost, prljava, korporativna, interesno povezana, spremna da zatvara oči pred belodanim činjenicama ako joj one ne idu u prilog.
Taj veći deo filma koji se bavi Omaluovom borbom za primenu svog otkrića je zapravo jači, iako nije savršen. Treba mu vremena da počne, da uhvati ritam, ali jednom kada se to dogodi, film je vođen sigurnom rukom. Alec Baldwin potvrđuje da je možda i najbolji sporedni glumac u Hollywoodu, sposoban da finim, neprimetnim intervencijama razigrava svoje partnere, utiče na tempo i dinamiku, vedrinu ili težinu i Smithu je njegova pomoć dragocena.
Smith i inače svoje zadatke obavlja savesno, ali na njegovu karijeru svakako nije toliko uticao talenat, koliko pojedine odluke, naročito izbor projekata i građenje slike o sebi kao pre svega o zabavljaču. Sa godinama je Smith dobio na integritetu, a Concussion može označiti sretanje više prema dramskom registru i ozbiljnim ulogama. Smith je ovde dobar koliko mu je dato, afrički akcenat skida više nego solidno, sa minimalnim ispadanjem, ali čini se da ga scenario tretira kao dvodimenzionalnog lika. Pritom navodno upoznavanje sa njim i produbljivanje njegovog karaktera uzima bar četvrtinu filmskog vremena, bez zadovoljavajućih postignuća. Jednostavno rečeno, sve je već više puta ponovljeni šablon o ponosnom pravedniku. U tome najviše strada Gugu Mbatha-Raw u svojoj sporednoj, skoro robotskoh ulozi žene koja bodri.
Ali i pored toga Concussion je film vredan pažnje. Ne samo zbog sezone nagrada i kontroverze sa Willom Smithom i ljutnjom na Akademiju. To je čak i sporedno. Nije tu presudna ni sama Smithova uloga, ma koliko dobra i iznenađujuće ozbiljna bila. Ovo je film koji vas tera da razmislite o sportu, nauci, biznisu, i uopšte o sistemu. O pojedincu i etici. Naravno, nije ovo film ni blizu savršenstva, ali je zato školski primer za “po istinitom događaju”.

El cadaver de Anna Fritz / The Corpse of Anna Fritz

$
0
0
2015.
režija: Hector Hernandez Vicens
scenario: Isaac P. Creus, Hector Hernandez Vicens
uloge: Alba Ribas, Albert Carbo, Cristian Valencia, Bernat Saumell

Anna Fritz je lepotica. Anna Fritz je zvezda. Anna Fritz je modna ikona i primer za ugled. Anna Fritz je glumica. Anna Fritz je igrala kod Woodija Allena, Almodovara i Sofije Coppole. Anna Fritz je mrtva. Pričalo se da se bori sa depresijom i “burnoutom”, a onda su je našli mrtvu u kupatilu na nečijoj žurci.
Tako mrtva, Anna (Ribas) je dopremljena u bolnicu, u mrtvačnicu u kojoj šljaka Pau (Carbo). On je na prvi pogled malo čudan momak, usamljenički tip kome rad sa leševima nije ni gadan ni smoran, već nešto u čemu nalazi mir. Naravno, on će slavnu pridošlicu slikati mobilnim telefonom, ali to ne treba da čudi u društvu medija i spektakla.
To društvo je samo po sebi nekrofilno, ali nekrofilija tu tek počinje. Pau je još divna persona u poređenju sa njegovim prijateljem Ivanom (Valencia). Ivan i Javi (Saumell) dolaze u posetu Pau koji treba da preuzme noćnu smenu. Oni to predstavljaju kao pauzicu pre nego nastave na žurku na koju su se namerili, taman da izvuku par lajni i drmnu par kratkih. Pau baš nije oduševljen, ali džabe droga, džabe cuga... A kad su već tu, zašto ne bi pogledali leš Anne Fritz... A onda Ivan dolazi na “genijalnu” zamisao: zašto je tako mrtvu ne bi iskoristili. U smislu jebali. Mislim, mrtva ili mrtva pijana, isti vrag, neće ona nigde, podmaži i teraj.
Javi je zgađen i uplašen, mislim, mrtvačnice nisu njegov fazon, a nije mu ni do gudre ni do pića više, samo bi da se makne. Ivan je, naravno, karikaturalni sociopata, znate već taj tip ljudi, jedan od onih ortaka koje vučete od detinjstva dalje, a ni sami ne znate zašto, pošto vas napogrešivo guraju u nevolju. Pau se lomi kojem bi se privoleo carstvu: već je u prekršaju što je nezaposlena lica uveo u mrtvačnicu, bilo koje veće sranje bi ga koštalo posla, a možda i nečeg drugog, a opet bi i on “umočio” u filmsku zvezdu, pa makar i mrtvu...
Štos je, međutim, u tome što Anna Fritz nije baš tako mrtva. Možda se posle prvog seksa neće probuditi, ali posle drugog već hoće. Ne, nije ona nekakav zombi, vampir ili nešto slično na putu osvete. Možda je više kao Isus. A zapravo najviše kao Beatrix Kiddo, junakinja film(ov)a Kill Bill. Njen prvi plan je preživeti. I jurnjava i promena lojalnosti može da počne.
I eto nas u problemu. The Corpse of Anna Fritz bi bio sjajan kratkometražni film da se držao svoje osnovne premise koju je nagoveštavao, premise o sociopatiji u društvu spektakla. Tu bi se izvukao i sa tankim, tipskim likovima koji bi makar mogli preneti neku poentu. Nije čak ni loš “twist” sa oživljavanjem leša lepe glumice, ali pitanje je šta posle. Jurnjava, nazovi-akcija, ubeđivanje i motivacija između preživljavanja, čuvanja časti i čuvanja dupeta nije rešenje. Na stranu što smo to već videli u jednostavnijoj i elegantnijoj izvedbi.
Što se pojedinačnih aspekata tiče, atmosfera je tu, hladna i klaustrofobična, da ne naglašavam koliko uvrnuta, ali to je naprosto tako kad imamo mrtvačnicu. I to u velikoj meri opredeljuje i fotografiju i montažu, pa i režiju, sve solidno, iako ne spektakularno. Slično se može preneti i na glumu: njih četvoro su ležerni koliko mogu biti, ograničeni likovima, odnosima i bizarnim sledom događaja.

Zapravo, The Corpse of Anna Fritz je film koji ćemo prihvatiti ili ne. Tu čak nije toliko pitanje medicinske korektnosti, ja recimo nemam problem sa tim. Moje kontra-pitanje je: čemu sve to? Je li nekrofilija zaista toliko šokantna da bi se samo na osnovu toga mogao “isterati” ceo film? Meni nije, pa mi The Corpse of Anna Fritz posle obećavajućeg početka ubrzo tone u besmisao. A onda se pitam čemu toliki festivalski “hype”.

Gabriel

$
0
0
2014.
scenario i režija: Lou Howe
uloge: Rory Culkin, Emily Meade, David Call, Deirdre O'Connell, Alexia Rasmussen, Louisa Krause, Lynn Cohen

Gabriel (Culkin) je mladić sa kojim očito nešto nije u redu, ne znamo tačno šta, ali znamo da ga nešto opasno muči. Upoznajemo ga u “prirodnom okruženju” za ludake, u newyorškom autobusu kako se zeza i igra sa nekim klincem. Gabriel deluje dobroćudno i mi se kao gledaoci ne plašimo za klinca. Međutim, klinac ima majku koja ga odvuče. Logično, sigurnost na prvom mestu, nikad se ne zna i ostale trice.
Saznajemo da Gabriel ima i dijagnozu (ne i koju, ali sumnjam na maničnu depresiju), da je pušten iz bolnice na kućno lečenje i da se njegovi brinu oko njega, ali baš i ne znaju šta bi s njim. On je nepredvidljiv, u jednom trenutku agresivan, u drugom autodestruktivan, a u trećem mu treba pomoć. Majci (O'Connell) je očito stalo do njega, ali ne zna kako da mu pomogne. Bratu (Call) isto tako, ali on ima manje živaca i takta. Jedino je baka (Cohen) donekle sposobna da dopre do njega čak i u najosetljivijim trenucima.
Saznajemo i da je gubitak oca, samoubistvo, za Gabriela bio traumatičan događaj, kao i da je otac isto imao dijagnozu. Nešto nasledno? U svakom slučaju, Gabriel je možda nestabilan, ali nije glup i njegovo ludilo ima nekakvu shemu. Kao i većina nesrećnih ljudi, bilo da su zdravi ili ne, on želi da se vrati trenucima kada se osećao kao srećna osoba. Razlika je samo u tome što usled bolesti on ne shvata da su ta vremena nepovratno prošla.
Fiksacija u njegovom slučaju je Alice (Meade), takođe tužna devojka koja je nekada bila dobra prema njemu i koju je on možda voleo, a svakako misli da je još voli i da sa njom ima budućnost. Njegova težnja da dođe do nje je istovremeno romantična i manijačka. Prosto, nije prijatno biti u njenoj koži, kao što nije prijatno biti u njegovoj, posebno kad okruženje i realnost generalno govore u prilog tome da je Gabrielova fantazija apsolutno nemoguća...
Gabrielje daleko od savršenog filma. Spor je, a uz to većinu karata otvara prerano, pa niti 90 minuta trajanja ponekad izgledaju kao večnost. Dobro, tema je neprijatna, pa iskreno ne očekujemo nekakvo romantično ili ugodno iskustvo. Za pohvalu je, međutim, odabir glumaca, naročito Rorija Culkina koji uspeva da nam približi Gabriela i da ga predstavi kao ljudsko biće. Isto važi i za Emily Meade i njenu interpretaciju lika Alice koja je sigurna i osobena.

Posebno je zanimljiv tretman mentalne bolesti i mentalno obolelog lica. Gabriel nije neka izjava od filma, niti služi za podizanje svesti. U pitanju je film čiji su osnovni kvaliteti strpljenje, pronicljivost i predana opservacija u pokušaju da razumemo unutarnji svet tih nesrećnih ljudi i raskorak između njih i onoga što podrazumevamo pod normalnim.

All Mistakes Burried

$
0
0
2015.
režija: Tim McCann
scenario: Tim McCann, Shaun S. Sanghani, Sam Trammell
uloge: Sam Trammell, Vanessa Ferlito, Missy Yager

Na prvi pogled All Mistakes Burried deluje kao “vanity project” Sama Trammella. On je jedan od producenata, jedan od scenarista (mada je potpisan samo kao autor priče) i glavni glumac. Kada se jedan uglavnom televizijski glumac (serija True Blood) upusti u ovakav projekat, pa još sa po broju naslova plodnim rediteljem koji se nikada nije izborio za status relevantnog autora i sa kojim je već radio na jednom prosečnom i neinventivnom filmu (White Rabbit), to obično znači da pokušava da privuče pažnju značajnijih imena makar u indie svetu, ako ne i u Hollywoodu.
All Mistakes Burried je zapravo sasvim solidan film, kakve god namere stajale iza njega. Iako uglavnom igra na poznatom terenu žanrova i njihovih spojeva, uspeva da ostane svež od početka do kraja. Zasluge za to pripadaju i Trammellu kao glumcu i McCannu kao reditelju.
Okruženje je južnjačko i pomalo ruralno, osnova priče je socijalna drama koja u određenim, vrlo logičnim trenucima prerasta u triler, a tipologija likova je iz noira, više klasičnih nego modernih. Naš anti-junak je Sonny (Trammell), čovek u ozbiljnim problemima. On je narkoman koji živi u gadnom motelu i dane provodi drogirajući se, opijajući se, vozikajući se naokolo u raspadajućoj se krntiji i lamentirajući sam nad sobom. Nije oduvek bio takav, imao je ženu po imenu Jenny (Yager) i uspešnu firmu koja se bavila prodajom alarmnih sistema, ali kako mu se brak raspao, tako mu se i život raspada. Zanimljivo, ali droga nije uzrok nego posledica.
Sonny još nije digao ruke od sebe i pokušaće da popravi što se popraviti da. Ili tako bar misli. Njemu i Jenny se približava godišnjica, a on je smislio “genijalni” narkomanski plan da joj pošalje iskrenu čestitku i pokloni jednu baš specifičnu ogrlicu. Oba će ukrasti, ogrlicu možda čak “povratiti” svoju iz zalagaonice pomoću hrabre sheme. Problem je u tome što se ona ne javlja na telefon, a muškarac s druge strane žice ga uverava da je dobio pogrešan broj.
Sad, naručujući kurvu iz oglasa i odustajući od cele transakcije, Sonny će doći u sukob s njom i njenim makroom. Oni će oteti njegovu ogrlicu, jedino vredno što on poseduje, kao zalog da će on platiti dugove. Kada ogrlica završi oko vrata beskrupulozne vlasnice agencije za prostituciju i ujedno žene i Sonnijeve prošlosti (Ferlito), to će pokrenuti sled očajničkih događaja u kojima se Sonny neće najbolje snaći...
Prvo što je bitno za All Mistakes Burried je njegova unikatna perspektiva, sa samog dna, narkomanska do bola i očajna. Iskupljenje je tu malo verovatno. Takvo je i okruženje, prljavo, prepuno prevaranata, nasilnika i ostalog šljama. Ništa tu nije ulepšano i ušminkano, naprotiv. Iz svega što vidimo na ekranu možemo pretpostaviti da izbija smrad: urina, znoja, baruta, nikakve higijene... McCann i inače rado snima u takvom ambijentu i teksturu filma produžava i na statiste i epizodiste, amatere uglavnom iz kriminalnog miljea, ali dodatak potpuno posvećenog i glumački vrlo hrabrog i raspoloženog Trammella koji se sjajno snalazi u datoj situaciji je pun pogodak. Trammell je sve vreme apsolutno siguran i nikad ne promašuje ton i ne klizi u karikaturalnost ili osudu sopstvenog lika.
Druga bitna stvar je način na koji je to izloženo. Kako sve gledamo iz perspektive jednog narkomana, pitamo se koliko je pouzdana, koliko iskrivljena manipulacijom, a koliko distorzirana poremećenim umom skrhanim patnjom. To ide do te mere da se pitamo šta je realnost, šta sećanje, a šta san i koliko je šta od svega toga istinito. McCann to postiže asocijativnim, ne-hronološkim flashback momentima i scenama i pritom se jako oslanja na odličnu montažu koja ovde savršeno radi. Istina je da će se taj trik malo previše puta ponoviti i lagano ofucati kako film ide prema kraju, ali ne mari, svoj cilj postiže. Mi se do samog kraja pitamo hoće li se naš anti-junak izvući i uporedo s tim šta je uradio da se tako sjebao.

Verovatno ste u pravu ako ustvrdite da u All Mistakes Burried nećemo videti ništa novo i do sada neviđeno. Ali jednako tako, ovaj mali film je apsolutno urađen kako treba. Vidimo i profesionalnost i posvećenost projektu, ali i hrabrost, ljudskost i takt njegovog autora i glavnog glumca. Preporuka.

Vlažnost / Humidity

$
0
0
kritika originalno objavljena na FAK-u
2016.
režija: Nikola Ljuca
scenario: Nikola Ljuca, Staša Bajac
uloge: Miloš Timotijević, Tamara Krcunović, Slaven Došlo, Jasna Ornela Bery, Feđa Stojanović, Milutin Petrović, Vanja Ejdus, Maria Kraakman

Srpski film je poslednjih godina postao predvidljiv. Repertoarom dominiraju populistički naslovi, komedije i istorijsko-sportske drame, pokušaji žanra najčešće propadaju ili se razvodnjavaju, što usled sredstava, što usled nedostatka akademske podloge za tako nešto, nađe se i ponešto drama sa ratno-poratnom i socijalnom tematikom, možda desetak naslova godišnje, sveukupno. Sa druge strane, svake godine izađe nekoliko festivalskih naslova, od kojih je za neke jasno da su snimani isključivo za stranu festivalsku publiku i radi daljeg širenja koprodukcionih potencijala, a tek neki poput Krugovai Ničijeg deteta nađu publiku i kod kuće, kao i u okruženju.

Ali stvari se polako pomeraju sa mrtve tačke, pa nam je prošla godina donela neke zanimljive pokušaje koji možda nisu do kraja uspeli u svim svojim nakanama, ali su svejedno uneli malo živosti u predvidljivu kinematografiju. Tako je Pavle Vučković u svojoj Panami pokušao da spoji urbanu dramu i atmosferu psihološkog trilera, Nemanja Ćipranić je to isto učinio sa socijalnom dramom i trilerom intrige u Amanetu, a Stevan Filipović je spojio američki žanrovski pristup i evropski arthouse sa školskom ensemble dramom Pored mene.
  VlažnostNikole Ljuce posle ta tri filma dolazi kao nova fokalna tačka iz koje će se izroditi novi srpski film evropskog ranga, kompaktan, sa zaokruženom i ispričanom pričom i stilski upeglan. A posebno treba pozdraviti činjenicu da je ovakav film napravio debitant u celovečernjem formatu i da je bio dovoljno hrabar da se pozabavi miljeom koji mu, pretpostavljam na osnovu godina i odabira karijere, nije blizak i koji nije toliko zastupljen ni u razvijenijim kinematografijama. Vlažnost je atmosferičan film koji se bavi poslovnjačkom buržoazijom, njenim brigama i zabludama, pa još u srpskoj, groteskno-lažnoj verziji, koji promatra i beleži, a pritom vrlo retko klizi u osudu i popovanje.
Film počinje sa scenom vrelog noćnog letnjeg seksa. Nešto mlađi Milan (Slaven Došlo, glumac u definitivnom usponu) se jako trudi oko nešto starije Mine (Tamara Krcunović) za koju se vidi da su joj misli na drugom mestu. Ujutru se pozdravljaju i ona seda u skupi auto, menja cipele i odvozi se do aerodroma, gde sačekuje muža Petra (Miloš Timotijević) i njegovog kolegu koji su se upravo vratili sa službenog puta. Petar upućuje usputnu konstataciju kako ona nije došla svojim autom, a onda nastavlja da razgovara sa kolegom i da se s njim dogovara oko dolaska u njegovu vikendicu kasnije te večeri.
Prvo što će Petar učiniti kada on i Mina dođu kući je da se osveži i da odrema. Probudivši se u pola noći, shvata da Mine nema u stanu, zove je telefonom, ne uspeva da je dobije, ali ne brine. Razlog za uzbunu je malo jači kada je ne zatekne ni na povećoj žurci u narečenoj vikendici, ali on ima preča posla: tu je potencijalni poslovni partner (Petrović) koga treba “obraditi”, kao i pijana strankinja (Kraakman) koja slučajno spomene da poznaje njegovu ženu, ali ne precizira kako, što on vidi kao mogućnost da ispita slučaj.
Dani i noći teku, danju radi, bira još noviji auto sa kojim će proslaviti unapređenje i iz prikrajka ispituje šta se dogodilo sa njegovom ženom. Posećuje njenu i svoju familiju, sve se praveći da je sve u redu i pod kontrolom i kad se ukaže zgodna prilika uhodi pomenutu misterioznu, sada otrežnjenu strankinju. Noću manično džogira ili ide u provod, ali mu kočnice samokontrole sve više i više popuštaju, a cela situacija ostavlja sve više traga na njemu.
Ako nešto važi za srpsko društvo danas, a primenjivo je u većoj ili manjoj meri na celu bivšu Jugoslaviju, to je iluzija da je sve normalno, u redu i pod kontrolom, da se to dešava i drugde i drugima, pa ne treba od toga praviti paniku. Ovo svojstveno zabijanje glave u pesak nije prisutno samo kod takozvanih tranzicionih gubitnika (koje gledamo u nekim drugim filmovima) sluđenih medijima i propagandom, već i u višim slojevima društva, od srednje klase i intelektualaca koji se zatvaraju u svoje kružoke i odlaze u unutrašnju imigraciju, pa do onih još imućnijih koji još više putuju i dobro znaju kakva pravila gde važe i kakvi štosevi gde prolaze. Ti ljudi su u svojim formativnim godinama preživeli nacionalizam, Slobu i ratove, dočekali promene koje nisu promenile suštinu stvari, samo su donele više konkurencije i pritiska, i bili njima razočarani, pa sada insistiraju na tome da ne mogu više da čekaju i da bi uzeli ono što misle da im pripada, pa kako god. U tom smislu je ključan lik strankinje koja dolazi iz drugog sistema, ali očito poznaje i balkanski i koja je u stanju prozreti sitne blefove kojih nisu svesni ni oni koji ih izvode.
Većina filma je na plećima glavnog glumca, Miloša Timotijevića kojeg prilično retko vidimo u domaćim filmovima. Nakon nekoliko epizodnih uloga po domaćim filmovima i televiziji, on se uglavnom pojavljuje u koprodukcijama i stranim produkcijama koje sve više dolaze na lokacije u Srbiju. Zablistao je u Ničijem detetu, a Vlažnostće mu možda otvoriti vrata za još glavnih uloga. Muževan i na rubu agresije, slika i prilika novih beogradskih “yuppie”-ja, Timotijević ima prisustvo na ekranu bez kojeg nije moguće zamisliti film.
Slično važi i za Tamaru Krcunović, takođe češće prisutnu u stranim produkcijama nego u domaćem filmu, u retkim scenama u kojima se pojavljuje, ali u Vlažnosti je zapravo ključno njeno odsustvo koje ne bi bilo toliko efektno da ga nije izgradila prisustvom na početku filma. Mina nije “trophy wife”, sponzoruša i tikva bez korena koja se udala za Petrov novac ili karijeru, nego žena sa integritetom, željama, težnjama i stavovima koje krije iza hladnog izraza lica i pogleda u prazno. Mina je žena oko koje bi se inteligentan i sposoban čovek, sjeban da toga nije svestan, poput Petra koji se isključivo dokazuje novcem i statusnim simbolima zabrinuo i koja je sposobna da ga planski drži u šahu. Svojom hladnom harizmom Tamara Krcunović to postiže bez po muke.
Nikola Ljuca vrlo vešto režira i uspeva da od sve samih svakodnevnih radnji zbog kojih se obično kaže da se u filmu ništa ne dešava napravi atmosferu trilera savršeno pojačavajući tempo i dinamiku i ubacujući pokoji citat nekog od svojih uzora. Nekoliko kadrova kojima citira Lynchov Lost Highway možda nisu neophodni, ali su zgodan dodatak. Istini za volju, na par mesta će napraviti poneku početničku grešku (tipa odvrnuti muziku gde joj mesto nije), ali to su sve stvari koje se mogu pripisati relativnom neiskustvu.
Jednako tako, i scenario koji je Ljuca napisao zajedno sa Stašom Bajac je solidan i uglavnom beži od nepotrebnog objašnjavanja i banalizacije poente. Ipak, ima i takvih momenata, ceo pod-zaplet sa Petrovom sestrom Bojanom (Katarina Marković) i njenim mužem, te sam koncept njenog lika plitke žene koja blatantno govori ono što pripadnici njene klase možda tiho misle, odaje neiskustvo scenarističkog dvojca i potrebu za poentiranjem po svaku cenu, a to je nešto što nazivamo teškom rukom. Srećom, tih momenata je malo i ne kvare mnogo utisak o celokupnom filmu. Istini za volju, postojalo je zgodno mesto na kojem bi Vlažnost mogla da se završi efektnije, samim tim da za nijansu kraće traje. Međutim ni ova autorska odluka nije loša sama po sebi, išlo se na još jednu, ovog puta manje banalnu poentu i na ne baš neophodno, ali solidno izvedeno hvatanje svih konaca sa zapletom i likovima.
Vlažnostje film koji vredi gledati. Njegovi nedostaci su sitni i zanemarljivi, a film je u suštini puno više od obećavajućeg debija, to je film autora koji već sada ima šta da kaže i zna kako, koji je sposoban da bez banalizacije prenese poentu i da to učini sa stilom, gradeći atmosferu i pazeći na detalje. Regionalno gledano, Vlažnost je preko potrebna novina koja nas približava evropskim i svetskim filmskim tokovima. Globalno, u pitanju je film koji bi mogao da ima distribuciju u svakom arthouse bioskopu i koji bi se nalazio u gornjoj kvalitativnoj polovini u redovnoj selekciji na svakom festivalu.

Deadpool

$
0
0
2016.
režija: Tim Miller
scenario: Rhett Reese, Paul Wernick (prema istoimenom Marvelovom stripu)
uloge: Ryan Reynolds, Morena Baccarin, Ed Skrein, Karan Soni, T.J. Miller, Stefan Kapičić (glas), Brianna Hildebrand, Jed Reese, Gina Carano, Leslie Uggams, Stan Lee

Počeću sa statistikom. Deadpool je sa svojim “otvaranjem” od preko 100 miliona dolara oborio rekord u kategoriji filmova sa cenzorskom oznakom R (mlađi od 17 godina ga mogu pogledati samo u pratnji roditelja). Ne samo to, Deadpool je premijeru tempirao oko Dana Zaljubljenih, što je čudan termin za filmove tog tipa i budžeta. To je sezona romantičnih komedija, zaostataka Oscar-sezone i slučajnog đubreta kojeg se studiji rešavaju ciljajući samce kojima Oscar-filmovi idu na živce. I konačno, Deadpool je super-herojski film, Marvelovštaviše, ali ni po cenzorskom rejtingu, ni po tonu, a ni po ciljnoj grupi ne upada u kliše Marvelovih filmova.

Moram reći da nisam fan ni super-herojskih filmova, ni Marvelapartikularno. Imam problema sa franšizama i štamparijama novca i smatram da sve to neumitno klizi u generičnost i servisiranje fanova, pa od toga dobijam ospice u istom onom smislu kao što ih dobijam od McDonald'sa. Opet, za poslovne poteze i jednih i drugih gajim samo najdublje poštovanje: obe su velike korporacije, vodeće u svom segmentu tržišta. Usuđujem se reći da, ako bi se Marvelpovukao iz Hollywooda i prešao na druge platforme, onda bi velike produkcijske kuće komotno mogle ugasiti svoju osnovnu delatnost. Hoću reći, jedan tako veliki, protočan i profitabilan sistem poput Marvela ima mogućnosti za eksperimente i lagane zezalice, a Deadpool je upravo to.
Neću gnjaviti sa radnjom. Ko je gledao, gledao je. Ko nije, hoće svakako. Deadpool je jedan od onih filmova koje svi pre ili kasnije pogledaju. Nabrojaću samo njegove posebnosti. Naslovni anti-junak (Reynolds) atipičan je za super-herojske filmove, logorejičan je, sklon psovanju, svestan da je junak u filmu i na sve živo ima komentar, često i referencu. Od samog glumca Reynoldsa, preko događaja koje vidimo i Marvelovog univerzuma (za praćenje na sreću nije potrebno ekstenzivno pred-znanje istog), pa do samog procesa snimanja super-herojskih filmova u Hollywoodu i konkretnog slučaja snimanja Deadpoola. On takođe često ruši četvrti zid i govori direktno u publiku, što komični efekat samo pojačava.
Jedna od čestih tema zezalica je samo snimanje i budžet. To počinje još sa špicom gde su svaki glumac (lik) i zaposleni na snimanju potpisani kodnim opisnim imenima poput “netalentovani lepotan”, “zgodna ženska”, “britanski zlikovac”, “potpuno animirani tip”, “preplaćeni kreten”, “govnari” i “pravi heroji” (to se odnosi na scenariste). Budžet će se spominjati na nekoliko mesta, naročito u svojstvu toga što ni pozitivci oko naslovnog junaka, a ni negativci nisu prepoznatljivi i pamtljivi. Razlog za to je iznenadno smanjivanje budžeta neposredno pre snimanja, što je zahtevalo određene scenarističke preinake, a oni su ubacili još komentara. Barem je dijalog besplatan, a Ryan Reynolds rado priča i zapravo je simpatičan u svojoj ulozi.
Od ostalih, Morena Baccarin, većini publike poznata sa televizije (Homeland, Gotham), sasvim uverljivo igra junakovu curu, jednako pričljivu i perverznu. Njih dvoje imaju dovoljno hemije, naročito komičarske, pa se “one-lineri” pretvaraju u simpatični ping-pong. Tu imamo još reoje “comic relief” likova, šankera-manijaka (Miller), taksistu Indijca (Soni) i staru, slepu crnkinju (Uggams), junakovu cimericu, koji svakako relaksiraju situaciju kada se pojave, obično uoči ili netom posle akcione scene. Od “pozitivaca” imamo još dva X-Mana, Colosusa (glas Stefana Kapičića na tragu akcenta koji je proslavio Radeta Šerbedžiju), prepunog “mudrih” saveta i Negasonic Teenage Warhead (debitantkinja Brianna Hildebrand) sa pratećom pozom “angsty” tinejdžerke. I negativac ima svoju pomoćnicu Angel Dust koju igra Gina Carano čiji posao, hvala bogu, nije gluma nego udaranje koje ovoj bivšoj MMA fajterki svakako bolje ide od glume kojom pokušava da se bavi.
Reditelj je debitant u celovečernjem formatu i zapravo dolazi iz sasvim drugog miljea (vizualni efekti i to češće na video-igricama nego na filmu). Stoga on ne uživa apsolutno poverenje studija, ali se odlično snalazi i uspeva da napravi dinamičan, pratljiv i zabavan film. Scenaristi su, pak, uhodana ekipa, a to što nisu pre radili sa Marvelom nije presudno, ispaljujući foru za forom, od kojih su neke sjajne, neke čisto solidne uz vrlo malo klasičnih promašaja, nepogrešivo diktiraju ton filma i čine ga prepoznatljivim. Izbor da se obrate nešto široj publici od tipično “marvelovske” hrabar je i u ovom slučaju se isplatio.
Jasno, Deadpool je zabavan film, ali ništa manje nismo očekivali. Logorejičan i infantilan, idealan je kako za geekovsku publiku, tako i za sve one željne klasičnog filmskog pičvajza. Međutim, jednom kad taj omot humora, samosvesnog odnosa i zajebancije maknemo, otkrićemo da je Deadpool u svojoj suštini jedan sasvim običan super-herojski film, i to od predvidljive “Origins” vrste (govori o tome kako je neko postao super-heroj), ni manje ni više od toga. To je zapravo razočaravajuće jer od one silne anarhije i revolucije koju Deadpool reklamira i simulira zapravo nema ničega. Mi se možemo samo dobro zabaviti, a ekipa iz Marvelasprema i nastavke. Moram priznati da sam blago zaintrigiran kako će to na kraju ispasti i hoće studijske glavešine usrati jednu potencijalno dobru šansu.

Truth

$
0
0
2015.
scenario i režija: James Vanderbilt (prema knjizi Mary Mopes)
uloge: Cate Blanchett, Robert Redford, Topher Grace, Dennis Quaid, Elizabeth Moss, Bruce Greenwood, Stacy Keach, John Benjamin Hickey

Godina je 2004. i Americi predstoje predsednički izbori. Predsednik u kabinetu je svoj prvi mandat osvojio tesnom i sumnjivom većinom, a sranje koja ga je zadesilo (napad na WTC i Pentagon) je zajedno sa svojom klikom iskoristio kako bi pokrenuo barem jedan nepotrebni haotični rat (onaj u Iraku, intervencija u Afganistanu je sasvim legitimna, premda je upitno kako je vođena) i reformirao unutarnje prilike, od sigurnosnih službi nadalje. Tokom leta razlika između njega i “izazivača” Johna Kerryja je tesna, ali još uvek u njegovu korist. Kampanja je oštra i predsednikova administracija po svom protivniku puca iz svog raspoloživog oružja, uključujući i glasine o tome kako je Kerry u velikoj meri lagao o svojim borbenim zaslugama u Vijetnamu.

Ispostavlja se da je to rizičan potez jer ni vojni put predsednika Busha nije bez mrlje. Ako ga je uopšte bilo, to jest. Ne zvuči nimalo laskavo za “trigger-happy” predsednika da je iskoristio veze svoje veoma bogate i uticajne familije kako bi izbegao da služi u Vijetnamu, pa je umesto toga prolazio obuku za vojnog pilota u teksaškoj Nacionalnoj Gardi (što je presedan, pošto Garda svoje vazduhoplovstvo uglavnom popunjava penzionisanim vojnim pilotima). Još manje dobro zvuči činjenica da se vrli budući predesednik na toj obuci praktično nije ni pojavio, a da su izveštaji popunjavani i falsifikovani uz pritiske sa najvišeg mesta.
Emisija 60 Minutes na televizijskoj mreži CBS smatra se zlatnim standardom televizijskog istraživačkog novinarstva. Njen tim voditelja, producenata i istraživača je otkrio i plasirao priču o Bushovom (ne)služenju vojnog roka. Truth je film o tom timu, njihovom radu na slučaju i njihovim posledičnim sudbinama.
Prva trećina filma se može podvesti pod klasične filmove o istraživačkom novinarstvu. Producentkinja Mary Mopes (Blanchett) okuplja svoj tim, koji pored iskusnog voditelja Dana Rathera (Redford) sačinjavaju i konsultant i bivši aktivni oficir Roger Charles (Quaid), nadobudni istraživač Mike Smith (Grace) i Lucy Scott (Moss). Nakon dojave o poslovnim vezama familija Bush i Bin Laden, gde nema ničeg ne znam kako vrućeg, Mary i ekipa dolaze do Bushovog vojnog dosijea i vode istragu u tom pravcu. Mary uspeva da od bivšeg oficira Billa Burketta (Keach) dobije skrivene podatke i izveštaje koji potvrđuju teoriju o tome da je Bush eskivirao i onako smanjenu vojnu obavezu, a tim juri druge izvore, potvrde i goste dok im krajnji rok (smatra se da bi posle početka septembra takva emisija nužno imala dnevno-političke konotacije, ako je već kampanja u toku) visi nad glavama.
Ok, oni su ga raskrinkali, još u prvih 45 minuta filma, ali znamo da to nije to. Mislim, ipak je Bush dobio te izbore. Tu film okreće na drugu stranu, a naši novinari-istraživači umesto lovaca postaju lovina, odnosno meta difamacijske kampanje. Teza desničarskih medija i blogera (vrli novi svet u kojem se svako mišljenje smatra jednako legitimnim) je ta da su Mopesova i Rather imali političku agendu i da su u procesu zaboravili da provere autentičnost dokumenata ili namerno podvalili falsifikate.
 U tom trenutku priča skreće sa Busha i njegovog vojnog angažmana prema potpisima, slovima i fontovima, pisaćim mašinama i kompjuterima, dakle detaljima. Ne raspravlja se o izvornoj temi, nego o propratnim detaljima. Suština je u tome da novinari zaista nisu potvrdili autentičnost izvan svake sumnje, a njihovi papiri za koje svedoci tvrde da su relevantni su fotokopije, a ne originali, a oni koji tvrde da je sve falsifikat to takođe nisu dokazali, pa smo tu u sivoj zoni. Još je zanimljivije kako se medijska kuća CBS, oličena u jednom od urednika, Andrewu Heywardu (Greenwood) ponela prema svojim novinarima koje je ostavila na vetrometini kritika i na kraju otpustila, iza čega se možda krije splet korporativnih i političkih uticaja.
James Vanderbilt kao autor i Truth kao film jasno stoje na strani novinara, mada tu nije reč o nekakvoj glorifikaciji bilo njih kao ličnosti, bilo novinarstva kao profesije. Oni jesu prikazani kao žrtve, ali i kao u solidnoj meri odgovorni za svoje sudbine. Uostalom, i izbor Roberta Redforda i Cate Blanchett za glavne uloge je indikativan i govori u tom pravcu, kao i izbor izvorne knjige Mary Mopes. Vanderbilt ipak uspeva da održi nekakvu distancu, iako ne postiže objektivnost, što mu nije ni cilj. On, međutim, uspeva da pozicionira teme političkih pritisaka na novinarstvo i sukoba novih medija sa tradicionalnim i da kroz sve to provuče interese kapitala, kao i da kontrolom tempa napravi jedan sasvim pratljiv film.
Treba napomenuti da je Vanderbilt debitant u funkciji reditelja, ali je zato prekaljeni scenarista koji iza sebe ima i gomilu slabih filmova, rad na franšizi The Amazing Spider-Man, ali i scenario za Fincherov Zodiac. Njegova režija se može nazvati školskom i sigurnom, od izbora glumaca do rada sa njima. Cate Blanchett je sjajna kao obično, iako se u njenoj interpretaciji Mary Mopes mogu naći odjeci uloge Jasmine French: u pitanju je pametna i sposobna žena koja se suočava sa izazovom u životu koji je dovodi na rub rastrojstva. Robert Redford možda ne liči na Dana Rathera, ali je kao stvoren za ovakve uloge, ne samo zbog ranijih uloga tog tipa, koliko zbog prijemčivosti, ljudskosti i pristojnosti kojom kao glumac odiše.
 Problemi filma i scenarija su na drugim mestima. U suštini, osim ovo dvoje likova, drugi nisu ni razvijeni dalje od osnova. Čak su i njihove motivacije jednostavne i relativno grubo ocrtane, a Vanderbilt se na njih vraća i vraća. Zapravo, jedino Mary ima ikakav privatni život sa mužem (Hickey) i problematičan odnos sa ocem kao motivaciju za profesiju postavljanja pitanja. Tako je Elizabeth Moss potrošena na lik bez svojstava, sveden na funkciju operativca, Topher Grace ima jednu scenu sa velikom govorancijom, a jedino Dennis Quaid od istraživačkog tima uspeva da se nametne zahvaljujući svom glumačkom iskustvu i snađe se sa oskudnim materijalom. Stacy Keach uspeva da odigra epizodu na svom nivou, a Bruce Greenwood solidno prolazi kao negativac, nepoverljivi šef koji istraživače tretira u najboljem slučaju sa učtivom distancom (kada je sve kako treba), a spreman je da ih žrtvuje u deliću sekunde na prvi znak problema.
Istina je da bi film profitirao od profiliranijih likova, ali je daleko od lošeg kako god. Njegov glavni problem je, ipak, vezan za odabir vremenskog trenutka. Tu ne govorim o 2016. kao izbornoj godini, a 2015. kao uvodu u politički cirkus koji trenutno posmatramo. Štos je u tome da smo u poslednje vreme imali priličnu količinu doku-drama i filmova prema istinitim događajima koji su se bavili istraživačkim novinarstvom i prljavim političkim igrama. Nije čak novina ni da novinari ne uspeju u svojoj misiji (Kill The Messenger kao primer). Truthće mnogi porediti sa Spotlightom i to mu neće ići na ruku.

Hrutar / Rams

$
0
0
kritika originalno objavjena na  Monitoru
2015.
scenario i režija: Grimur Hakonarson
uloge: Sigurdur Sigurjonsson, Theodor Juliusson

Nedavno su na Novom Zelandu doneli zakon koji znatno podiže nivo prava životinja i definira ih kao “bića sa osećanjima”. Nekoliko godina ranije, na Islandu su to “de facto” učinili sa običnim ljudima, birajući da ne slede direktivama međunarodnih institucija kada su, umesto da spasavaju propale banke, pomogli građanima, njihovim poverenicima, a špekulante poslali na robiju. Može im se, i jednima i drugima.

Međutim, progresivna politika nije jedino što spaja ove dve zemlje na suprotnim krajevima sveta. Naravno, obe zemlje imaju dovoljno stabilne ekonomije koje su u stanju podupreti naprednu politiku i humano društvo. Obe zemlje imaju fascinantnu, izuzetno fotogeničnu i često netaknutu prirodu, što ih čini pogodnim lokacijama za različita slikanja: za revije tipa National Geographic, televiziju i filmove. I obe zemlje imaju više ovaca nego ljudi, u jednoj su one bile motor kolonizacije i industrijalizacije, a u drugoj vekovima sredstvo bazičnog preživljavanja, u smislu hrane i tople odeće. Pa da vidimo kako stojimo sa islandskim ovcama i ovnovima.
Film Ovnovi, na originalnom jeziku Hrutar, prošlogodišnji je pobednik selekcije Un certain regard na festivalu u Cannesu, iste one u kojoj je Matanićev Zvizdan osvojio nagradu žirija. U pitanju je klasičan islandski art-film, redovna pojava na filmskim festivalima, “slice of life” priča iz ruralnog života začinjena “deadpan” humorom na ivici crnjaka. Svi elementi islandskog filma su tu: ruralni “setting”, impozantna fotografija, dugi kadrovi zalazaka Sunca i usamljeni, sredovečni do stariji, ćutljivi, bradati muškarci u karakterističnim “lopapeysa” džemperima od kojih su barem neki depresivci, alkoholičari i namćori. Tu je i životinjski naslov, nakon Vrabaca (prikazanih na prošlogodišnjem ZFF-u) i konja (Of Horses and Men, išao na festivalsku turneju pre dve godine), sada su na red došli i Ovnovi.
Međutim, naziv se ne odnosi samo na punašne, rundave i rogate životinje sa čijom izložbom film praktički počinje, nego pre svega na njihove vlasnike. Gummi (Sigurjonsson) i Kiddi (Juliusson) su rivali jako ponosni na svoje izložbene primerke, pripadnike retke, stare, domaće sorte. Takođe su prvi susedi i rođena braća koja već 40 godina nisu razmenila niti jednu reč. Makar verbalno, pošto za silu komuniciraju preko Kiddijevog ovčarskog psa istreniranog da bude pismonoša. Zašto je to tako, osim nepomirljivih razlika u karakteru, Gummi je pristojan i povučen, dok je Kiddi izuzetno prgav i svadljiv, otkrićemo kasnije u filmu.
Zaplet počinje sa tim da je njihove ovce, a sa njima i sve druge ovce u toj odručnoj dolini, zahvatila neizlečiva bolest, pa one moraju biti poklane, a štale i seno spaljeni kako bi se bolest iskorenila. Te ovce svojim vlasnicima život znače, ne toliko u ekonomskom smislu (to pokriva osiguranje), koliko u smislu svakodnevnog života koji se, manje ili više, vrte upravo oko njih. Dodajmo na to i retkost pasmine, vreme da se nakon moratorijuma uzgoje nova stada, pa i bojazan da će cela sorta sa tim veličanstvenim primercima izumreti, a na njeno mesto doći neka druga, možda čak tretirana raznim hormonima, pa nam je jasno da je raspoloženje u dolini sumorno.
Pravo pitanje je hoće li naša braća početi sarađivati nakon toliko godina, i ako hoće – kako će to učiniti. S početka se čini da će njihov rat samo eskalirati, naročito kada besni Kiddi puca iz puške po Gummijevim prozorima, a on mu po psu pošalje fakturu nazad. Ili kada se Kiddi toliko napije da zaspi na snegu, a Gummi ga u najupečatljivijoj “wtf” sceni natovari na bager i bez reči istovari pred bolnicom, a medicinsko osoblje ga isto tako bez reči pokupi kao da je to nešto najnormalnije što se događa svakog drugog dana. Međutim, kako je sudbina ovaca koje život znače u pitanju, a Gummi ima smeo plan, braća su prinuđena na postupno pomirenje.
Nije to loš film, nikako. Pažljivo je snimljen tako da na najbolji način vidimo veličanstvenu prirodu i fine nijanse ljudske psihe, kao i odnos između ta dva. Reditelj Grimur Hakonarson detaljima posvećuje dužnu pažnju i slika karaktere i način života svojih junaka, njihove odnose prema naslovnim životinjama, odnose jednog spram drugog, u konačnici i odnose prema sebi samima i životu kao takvom. Primetićete kako su njihovi životi ustrojeni funkcionalno: imaju radio, ali ne i televiziju; poljoprivrednu mehanizaciju i “quad” motocikle, ali ne i automobile, jer im zapravo nisu potrebni. U toj funkcionalnosti, oni su udaljeni jedan od drugog i od svih drugih, usamljeni, čudni i tvrdoglavi, čak i hladni, ali ih Hakonarson uz svesrdnu pomoć glumaca slika ljudski i toplo, iskreno i nepretenciozno.
Sve je to divno i krasno, ali sve smo to već videli. I “slice of life” pristup kao da imamo dramatizirani dokumentarac o tim ljudima i njihovom nesvakidašnjem načinu života koji je, paradoksalno, ako gledamo islandske filmove, jedini koji postoji na tom otoku. I humorne momente ispričane sa najozbiljnijim mogućim, “kamenim” licem. I to kako je čovek mali prema prirodi i mora je poštovati jer o njoj ovisi. Štos je u tome što kao posmatrači ne možemo gajiti neke jake emocije prema tome što vidimo do samog kraja koji je vidno iskonstruiran i prenaglašen. I koji se zapravo svodi da je familija, pa kakva god ona bila, jedino na šta se možemo osloniti. A to je opšte mesto ne samo islandskih i ne samo filmova.

Baskin

$
0
0
2015.
režija: Can Evrenol
scenario: Can Evrenol, Ogulcan Erey Akay, Cem Ozuduru, Ercin Sadikoglu
uloge: Gorkem Kasal, Ergun Kuyucu, Muharrem Bayrak, Mehmet Fatih Dogkoz, Sabahattin Yakut, Mehmet Cerrakoglu

Baskindolazi sa festivalskim “hypeom” kao nešto novo, nediđeno i brutalno, a pritom egzotično. Taj “hype” ne dolazi toliko od regularnih festivalskih medija i kritičkih portala koliko od usmerene horor štampe, što je zanimljivo. Mislim, valjda su oni u domenu horora svoji na svome i poznaju ga bolje od kritičara opšte prakse, klasičnih festivalaca i telegrafskih medija.
Razloga za ovako neumereno oduševljenje je najmanje dva i u principu se vrte oko zemlje porekla. Prvo, horora i uopšte žanrovskih filmova iz Turske nema puno čak ni po festivalima. I samo poreklo žanrovskog filma u Turskoj je čisti trash i to one najgore, reproduktivne vrste: počeci toga su turske “prerade” američkih hitova poput Star Wars i Supermana sa mizernim sredstvima i užasnim produkcijskim vrednostima. Ti počeci su sjajno obrađeno u dokumentarcu Remake Remix Ripoff (2014). Naravno, turska žanrovska kinematografija se od tada sofisticirala pre svega produkcijski, ali to ne znači da se u potpunosti oslobodila uhodanih američkih kalupa.

Baskinnije takav film i drugi razlog visokih očekivanja (i kasnijih projekcija) je egzotika koja prati žanrovske filmove iz kinematografija od kojih to nismo navikli. Kada je horor u pitanju, ne-zapadni filmovi automatski imaju nekakav “wild factor”. Treći razlog je već uspešna festivalska putanja istoimenog kratkometražnog filma iz 2013. godine od istog reditelja koji je već privukao pažnju festivalske horor publike.
Premisa kratkometražnog i dugometražnog filma je u osnovi ista: grupa policajaca se javlja na poziv za pojačanje na nekoj sumornoj i strašnoj lokaciji i tamo zatiče pakao, crnu misu, demone i brutalna sranja počinju da se dešavaju. Dok je to sasvim dovoljno priče (uz poneki “plot twist” koji neću otkrivati) za film od 11 minuta, onaj celovečernji je morao biti produžen.
Naravno, opet imamo pandure, njih petoricu iz nekakve interventne ili nečeg takvog, ali ih upoznajemo u kafani. Meso na roštilju polako cvrči i nabija tenziju, a oni razmenjuju svoje mužjačke i pandurske priče. Fudbal, kladionica, karanje, kurve (odnosno životinje, jer očito tako većina turskih muškaraca gubi nevinost) i sve u tom điru. Jedan od njih je bahat, pa zbog nesporazuma izbije tuča sa konobarom u kafani i čini se da je ludilo preuzelo i sranje izbilo. Panduri se ipak udaljavaju, zezaju vozača da se usrao od nečega, javljaju se na pomenuti poziv, nalaze mističnu lokaciju (napuštena pandurska stanica iz otomanskog doba), usput naleću na čoveka na cesti i susreću se sa nekim ludim ciganima koji love žabe, a na kraju dospevaju do zgrade i sve po redu: pakao, demoni, nakaze, satanisti, orgije, krv i mast.
I iskreno, krljačina koja je bila potpisna za kratki film ovde nekako radi. Film je krvav i prljav dovoljno gadan na vizuelnom nivou i strašan u implikacijama. Ne bih ga baš nazvao brutalnim, ali Can Evrenol sasvim fino priprema strah, ne pribegava lakim “jump scare” poenima, ali opet ne pokazuje ništa baš direktno. Za tu priliku ima sasvim solidnog negativca potpisanog kao Otac kojeg su horor-fanovi već nazvali turskim Pinheadom, a kojeg vrlo dobro igra neprofesionalni glumac Mehmet Cerrakoglu. I to je zadovoljstvo koje fan žanra može izvući iz Baskina.
Problem je u pisanju. Ne samo što se vidi da je ovo razduženi kratki film, nego što nema nikakvog konteksta da shvatimo zašto i čemu sve to. Tarantinovski uvod i uopšte mehanika From Dusk till Dawn ne radi najbolje, realistični uvod i fantastični nastavak se ne sklapaju u jednu celinu, čak ni taj prelazak nije šokantan, a i kako bi bio dvadeset godina kasnije. Moguće je da uvod služi samo da nas senzibilizira ili makar upozna sa likovima, ali samo jedan od njih, Arda (Kasal) ima ljudske osobine, dok su ostali ili karikature policijske brutalnosti ili praznjikavi “drone” likovi koji popunjavaju brojno stanje. U tom kontekstu i “plot twist” deluje slučajno.
Ostaje nam nepoznato zašto je ta zgrada i ceo taj komšiluk toliko “scary” kada već o tome brbljaju na putu i zašto je bitno da je tu bila pandurska stanica. Čak nemamo nikakvo objašnjenje za nakaze, prikaze, demone, sataniste ili šta su već. Naprosto, filmu fali konteksta.
Iako ostaje u filmu neobjašnjeno, ispostavilo se kao solidan autorski potez da negativci napadnu pandure, a neke standardnije horor-žrtve (recimo, lakomislenu omladinu). Po svemu sudeći, bića iz pakla bi napala koga god, ali eto, nekako su privabili muriju. Imajući u vidu trenutno političko stanje u Turskoj, islamističku diktaturu niskog intenziteta (ili kako bi to rekli katolibani u Poljskoj, “neliberalnu demokratiju”) i sve učestalije i nasilnije proteste u kojima se građanstvo sukobljava sa policijom, bioskopskoj publici (tamo kao i svuda, sastavljenoj uglavnom od pristojnih ljudi) je očito odgovaralo da makar i fiktivne pandure provuku kroz “torture porn”. Baskin je, naravno, bio hit na domaćem terenu, čak solidna blockbuster senzacija i takav uspeh je za svako poštovanje.
Šteta da uz to nije ipak bolji film. Potencijala ima, Can Evrenol očito zna da režira, ali niti on zna da piše, niti mu je omanja armija scenarista nešto pomogla. Sa boljom i detaljnijom razradom ideje Baskin bi bio film za preporuku. Ovako je samo prolazna zabava za ljubitelje užasa. Jednom kad užas počne, naravno.

Newcomer

$
0
0
2015.
režija: Kai Barry
scenario: Kai Barry, Iqbal Ahmed
uloge: James Floyd, Noemie Merlant, Anthony LaPaglia, Dragan Mićanović, Jefferson Hall, Vanja Ejdus, Ljubomir Bandović, Predrag Ejdus

Zašto uopšte gledati Newcomera? Za publiku u Srbiji razlog je čista radoznalost: još jedan film koji percipiramo kao strani snimljen je u koprodukciji sa Srbijom (na IMDB-u piše i sa Crnom Gorom) i na lokacijama u Beogradu i na Mokroj Gori. Istočna Evropa je sama po sebi sve više zanimljiva za razne međunarodne filmske produkcije, a i Beograd i Srbija se u taj trend uključuju i to je dobro za domaću filmsku industriju. Jednostavno, ima posla za lokalne filmske radnike, glumce i ekipu, a i dolazak nekih od stranih glumaca na snimanje u Srbiji je sam po sebi tema o kojoj se makar neko vreme govori.
Međutim, da se ne lažemo, većina tih stranih produkcija su iz B registra, a filmovi koji se snimaju u Srbiji su, u najmanju ruku, upitnog kvaliteta. To samo po sebi ne bi bila loša stvar kad bi stanje u srpskoj filmskoj industriji bilo malo više nalik na susednu Bugarsku koja nedostatak kvaliteta filmova nadoknađuje suvim kvantitetom i time razvija biznis kapacitete svoje filmske industrije. U Srbiji se, istina, zalomi i poneki ambiciozniji filmski projekat, poput Fiennesovog Coriolanusaili relativno “skupih” Europacorpovih izdanja, ali generalni utisak je da tu još uvek nema niti toliko impozantnih filmova, niti impozantnih brojki.
Newcomernije nikakav izuzetak. U pitanju je pošteni B film koji se ne pretvara da je nešto drugo i koji je u Srbiji snimljen sticajem okolnosti. Kišni Beograd iz sezone jesen-zima i Mokra Gora bez turističkog glamura su tek lokacije koje bi bilo moguće zameniti bilo kojim gradom, odnosno planinom, a da se to nimalo ne oseti u priči. Ovakvih trilera ima i redovno su na programu kablovskih televizija u noćnim satima.
Imamo, dakle, akcioni triler zasnovan na poznatoj premisis da je naslovni novajlija Alex (Floyd) jedini preživeli u stranoj zemlji posle tajne operacije koja je pošla po zlu i u kojoj su nastradale njegove kolege. Njemu su za petama i njegova služba i lokalna policija, a on mora da skapira šta se tačno dogodilo i da se izvuče. U tome će mu pomoći otac i kćerka, dobronamerni lokalci (Predrag Ejdus i francuskinja Noemie Merlant koja je ili savršeno naučila fonetski srpski ili je vrlo vešto “nahovana). A stvari, naravno, nisu onakve kakvima se čine.
Formula je jasna, a ni izvedba ne odudara od očekivanog. Jedna ključna scena se ponavlja nekoliko puta iz različitih uglova kako naš protagonista pokušava da rekonstruira sled pogubnih događaja na osnovu audio-snimka koji je ostao. Izbor glumaca je takođe očekivan: za tipskog protagonistu neko mlad i ne baš zvezdan, ovde čak pomalo bezlični James Floyd, za njegovu partnerku evropska glumica u laganom usponu, ali takođe bez zvezdanog statusa, ovde čisto ok Noemie Merlant, plus još jedna stara zvezda koja uglavnom živi od stare slave, to jest Anthony LaPaglia koji ovakve uloge može da odigra i u snu, te plejada lokalnih, odnosno srpskih glumaca - nimalo upečatljiva Vanja Ejdus, Ljubomir Bandović koji se “vozi” na lagano prostački šarm običnog čoveka i u takvim filmovima već standardni Dragan Mićanović koji je ranije snimao i u Velikoj Britaniji.


Reditelju Kaiu Barriju je ovo drugi film koji režira, nakon komedije Juko’s Time Machine (2011) koja takođe nije privukla neku značajniju pažnju publike i kritike. Barrijev značajniji “kredit” je scenario za horor film Splinter(2008) koji je svojevremeno pokupio solidne kritike u Americi. Ako je suditi po Newcomeru, Barry nikada neće biti impozantan reditelj, a i pitanje je koliko će Newcomer biti značajna stavka u portfoliju za srbijanski koprodukcioni potencijal. Nije to film sasvim nevredan gledanja, ali svakako nije ništa naročito. Pa vi vidite...

Julija in alfa Romeo / Juliet and Alfa Romeo

$
0
0
2015.
režija: Blaž Završnik
scenario: Dimitrije Vojnov, Danilo Bećković, Blaž Završnik, Andrej Zupanec
uloge: Dario Nožič Serini, Jan Gerl Korenc, Špela Colja, Katja Škofič, Andrej Nahtigal, Ana Dolinar, Lena Capuder, Petra Robek

Trakavica od Dobu nevinosti, nikad realizovanom filmu Danila Bećkovića po scenariju Dimitrija Vojnova se završila tako što je projekat koji je trebalo da trasira put novog srpskog repertoarskog filma prenesen u Sloveniju i preimenovan. Autori su na svom blogu povukli paralelu između novog srpskog repertoarskog filma i Crnog Talasa u smislu uslova sistemske podrške. U oba slučaja, ta podrška je bila deklarativna, ako je uopšte i bilo. I u oba slučaja nešto od onoga što nije smelo ili moglo biti snimljeno u Srbiji, bilo je snimljeno u Sloveniji. Radi li se tu o bauku političkih sloboda ili komercijalnog filma, nebitno je.

Bilo kako bilo, film je jesenas imao premijeru u Sloveniji, a nedavno i na Festu, i to u okviru Plazma Festića, programa za decu i mlade. Kako izbegavam da se bavim moralnom podobnošću, neću ulaziti u to je li sadržaj ovog filma primeren baš za decu i mlade i koliko će im dobro doći u rešavanju svakodnevnih briga. Jedino što mi nije jasno je: čemu cela ta frka sa konkursima, kampanjama, finansiranjem i stopiranjem projekta? Možda je dosta toga izgubljeno u prevodu, što između različitih “ruku” scenarija, što u rekontekstualizaciji za prilike u Sloveniji, ali Julija in alfa Romeo je film u kojem nema ničeg spornog, pa čak ni provokativnog. Čak ni u originalnom scenariju pretpostavljenog okretanja žanrovskih obrazaca glede momaka i cura, nevinosti i saletanja.
Naš junak je Tilen (Nožič Serini), tajkunski sin koji je obećao vernost atraktivnoj Leni (Capuder) dok je ona odsutna. Njemu su počela da se dešavaju sranja u životu, prvo mu je umrla majka, pa mu se otac (Nahtigal) ponovo oženio dosta mlađom ženom (Dolinar), da bi na koncu umro pod sumnjivim okolnostima, ali to na njega malo utiče. Nije mu prioritet ni to što se otac (dobro jutro!) obogatio na ne baš sasvim legalan način. Njega ne muči čak ni to što mu je najbolji prijatelj Željko (Gerl Korenc) karikaturalno gadan lik, moguće sociopata u razvoju. (Znate one likove koji ne samo da vam upadaju u kuću i ostavljaju pustoš u frižideru, nego vam navuku virus na kompjuter usled gledanja pornografije o kojoj imaju enciklopedijsko znanje, da ne govorimo o virenju u žensku svlačionicu – e, pa, Željko je takav.)
Ne, Tilen je počeo da se zaljubljuje u Saru (Colja), dežurnu štreberku u školi, inače svoju komšinicu iz starog kraja i perioda pre tajkunskog statusa u životu. A Sara je štreberka sa kosom vezanom u konjski rep, fiksnom protezom i naočarima “preko socijalnog”, znate takve curice koje mogu postati top ženske samo da raspuste kosu, skinu protezu i nabave sočiva. A bilo kakvo petljanje sa Sarom mu može ugroziti status u školi. On je ipak frajer koji se u školu fura oldtimer kabrioletom (otud Alfa u priči, ne znam samo kojom je pravopisnom magijom veliko slovo pretvoreno u malo), njemu su imidž i status sve.
Znamo kako ide sa tinejdžerskim mukama, par epizodica sa komičnim “sidekickom”, par blamantnih trenutaka, ulasci u slow-motionu, slatkaste animacijice za ovo ili za ono, i na kraju izjava ljubavi, najbolje kroz pesmu. Štos kod ovakvih filmova je formula i ništa drugo, sve dok je u skladu sa tim pisano, režirano i odglumljeno, što u principu stoji. Fora je, međutim, u jednom drugom gubljenju u prevodu.
Nije tu reč o razlikama između Srbije i Slovenije, pa čak ni u prekrajanju scenarija glede na to. Ovde je jedna druga dihotomija primetnija: likovi, situacije i objekti u filmu imaju smisla samo u nekom hollywoodskom, fantasy-američkom kontekstu, gde viđamo kuće sa bazenima i klinačke lude žurke sa sve skupim, iznajmljenim ozvučenjem i jebenom binom u njihovim dvorištoma. Sve je premoderno i groteskno bogataški deluje, čak i škola u koju naši junaci idu. To naprosto bode oči u evropskom kontekstu i tu ne govorim samo o bivšoj Jugoslaviji (gde “lifestyle” i mentalitetski pripada i Slovenija), nego o Evropi generalno.
Zato i likovi deluju tako, plastično, pozajmljeno iz nekog drugog sveta. I u konačnici nas nije briga za njih ili nas, još gore, nerviraju samim svojim postojanjem. Koga zapravo briga za ljubavne jade tajkunskog sina koji se nikad nije krpio s ekipom za flašu vina i paklu pljuga u nekom parku? Njegovi problemi deluju nam trivijalno. Onim ozbiljnijim se film vrlo malo bavi.
Opet nije to loše i ne stoji mu loše nezreli humor koji je za moj ukus potopio Malog Buda, ipak je ovo teen film u kojem seksualne frustracije igraju bitnu ulogu. Film upeglano izgleda zbog onih silnih filtera, ima nekakav ritam i pratljiv je barem onoliko koliko je nepamtljiv. Negde drugde, ovakvi se filmovi, za nijansu bolje ili lošije izvedeni, štancaju u tri smene, za kablovsku televiziju, VOD servise ili zasipanje kino-repertoara negde oko Valentinova. I oko toga se svakako ne diže tolika frka.
Možda je bolje da se okanemo repertoarskog filma (nisam siguran da znam šta kovači te sintagme pod njom podrazumevaju) i da počnemo da razmišljamo o filmu. Da ga osmišljamo, pišemo i radimo da bude dobar, nov i po nečemu pamtljiv, pa neka bude repertoarski, populistički, komercijalni, festivalski ili kakav god. Sve te revolucije i “borbe za...” završe kako završe, ne samo u filmu.

Chi-Raq

$
0
0
2015.
režija: Spike Lee
scenario: Spike Lee, Kevin Willmott (prema Aristofanovoj komediji Lysistrata)
uloge: Teyonah Parris, Nick Cannon, Wesley Snipes, Angela Bassett, Samuel L. Jackson, John Cusack, Jennifer Hudson, David Patrick Kelly, D.B. Sweeney, Dave Chappelle, Steve Harris, Harry Lennix, Isiah Whitlock Jr.

Za razliku od svojih prethodnih kritika filmova koje potpisuje Spike Lee, ovde neću smarati sa tim kako mi on ide na živce i kao javna ličnost i kao autor. Razloga ne nedostaje, barem u domenu Spikea Leeja kao javne ličnosti (ceo onaj pičvajz sa bojkotom Oscara, a istovremenim primanjem kipića za životno delo je nešto ružno, ali i potpuno karakteristično za Leeja), međutim Chi-Raq je njegov najsvežiji, najradikalniji i najuspeliji film u dugom vremenskom periodu. To opet ne znači da je Lee odustao od svojih tipičnih političarenja, popovanja, govora kroz likove i teatralnosti, pa ni od toga da mu filmovi deluju pretrpano i haotično. Međutim, u Chi-Raq sve to na neki čudan način funkcioniše skoro u potpunosti.

Odakle da počnem kada je film toliko pretrpan da ide u toliko različitih pravaca? Možda najbolje od naslova, sleng termina za Chicago, kovanice sačinjene od imena tog nekada prosperitetnog grada koji se suočava sa urbanim propadanjem i Iraka, zemlje u kojoj je samo smrt siguran posao. Film počinje sa sličicom, mapom Sjedinjenih Država u nacionalnim bojama (crveno, belo, plavo) koja je kolaž sačinjen od komada oružja. Sledi naslovna muzička numeta koju izvodi naslovni junak, igra ga rapper Nick Cannon, ali ga još ne vidimo u kadru. U pitanju je minimalistički spot, sa tekstom koji ide preko ekrana. Prilično radikalno, čak i za Leeja. Ako do kraja pesme nismo ukapirali o čemu se radi, Lee će to podvući karticom na kojoj piše da su obračuni bandi i pucnjave u Chicagu u poslednjih 15 godina odnele više američkih života nego ratovi u Iraku i Afganistanu zajedno. Slede isečci iz vesti i crkvenih propovedi, rasprava o dostupnosti oružja, NRA lobiju, policijskoj brutalnosti i koliko je koga briga za čije živote.
Tipičan Spike Lee, samo malo direktniji. Šta ako vam kažem da je Chi-Raqzapravo mjuzikl koji ne samo da ima masovke sa plesanjem (nema pevanja, rap muzika je u pitanju, tu se deklamuje), već i da likovi svoje dijaloge izvode u rimi, skoro potpuno dosledno? Šta ako vam kažem da je Chi-Raq zapravo rekontekstualizacija antičke grčke, Aristofanove komedije Lysistrata u kojoj žene stupaju u štrajk (uskraćuju muškarcima odnose) kako bi zaustavile rat?
Znači, dodajte u miks i feminizam (jer rat je tako patrijarhalna stvar) i vaginalnu manipulaciju i bitku polova. Kad smo već tu, dodajte i muške i ženske horove, kao grupne likove sačinjene od slabo diferenciranih pojedinačnih. Dodajte grčka imena, kako bandi (Spartanci i Trojanci, razlikuju se po bojama kao Cripsi i Bloodsi), tako i većine likova. Dodajte i naratora (Samuel L. Jackson u kolekciji ekstravagantnih odela) koji nam objašnjava ono što smo upravo videli, takođe u stihu. Chi-Raq onda postaje vrlo zabavna zezalica sa izuzetno ozbiljnim, čak i besnim socijalno-političkim pod-tonovima u čemu se Lee snalazi kao na domaćem terenu.
Spike Lee nikada nije imao problema sa stilom i Chi-Raq je svakako osebujan film, sa impozantnom, fluidnom fotografijom koju potpisuje Matthew Libatique i koja na najbolji mogući način hvata elaborirane, ambiciozno zamišljene scene, od masovnih do intimnih. Za pohvalu je i originalna muzika Terenca Blancharda sačinjena od songova u različitim stilovima “crnog zvuka”, od bluesa, soula i gospela do modernog hip-hopa.
Izuzetan je i izbor glumaca. Nick Cannon možda nije neki naročiti glumac, ali od njega se to i ne traži, izgovaranje replika u stihu je ono što on i inače radi za život. Wesley Snipes kao njegov nemezis svakako ima profiliranijeg lika i postiže više, mada je lik određen svojim imenom (i fizičkim hendikepom), kao i nedostatkom smisla za humor po tom pitanju. Zato je Teyonah Parris apsolutno sjajna kao Lysistrata, centralni lik i pokretač radnje.
Odlični su i epizodisti. Od Isiah Whitlocka koji služi samo da ispali svoj potpisni, najmasniji “sheeeeeet” ikada, preko vrhunskih, često zanemarenih glumaca koji ovde imaju scenu ili dve, pa do izuzetno koloritnih ostvarenja kao što je to slučaj sa ulogom obrazovane aktivistkinje Helen koju perfektno tumači Angela Bassett ili sa Jennifer Hudson u ulozi ožalošćene majke slučajno stradalog deteta. Nagrada za najbolju epizodu ipak ide Johnu Cusacku koji je igrajući belog, radikalnog, socijalno osveštenog sveštenika u crnačkoj zajednici ostvario jednu od najživopisnijih uloga svoje karijere, makar samo zbog onog govora.
Ono što je jasno na prvi pogled u Chi-Raqu je da film varira u tempu, a naročito u tonu. Teme kojima se bavi su ozbiljne i Spike Lee od toga ne beži, on za to živi, pa od likova u filmu često čujemo njegove stavove, direktno i bez uvijanja, ali često i bez strukture i objašnjenja. Međutim, spajajući to sa komedijom i mjuziklom, kao da ide na satirični efekat. To je potpuno legitimno, setimo se samo filmova kao što su M.A.S.H. i Dr. Strangelove (kojem je Lee spremio i posvetu u vidu lika apologeta Konfederacije, generala King Konga kojeg igra David Patrick Kelly), ali čini se da je Chi-Raq dosta efektniji kada probleme adresira direktno, nego kada to čini kroz satiru. Lee uspeva da priču o borbi polova, odnosno borbi žena za mir u svetu tako što će muškarcima uskratiti seks, izvede u tom ključu, dok mu takav tretman aktuelnih socijalnih i političkih tema kao što su nasilje, oružje i rasizam ne ide skupa sa komedijom.
Osim što je dosta neobičan i stoga zanimljiv film (a još uglavnom i funkcioniše), Chi-Raq je zanimljiv i sa produkcijskog i distribucijskog stanovišta. Svoj prethodni projekat Da Sweet Blood of Jesus Lee je izveo sa skromnim sredstvima prikupljenim preko Kickstartera. Ovde je imao ozbiljnijeg finansijera, Amazon, kojem je to ujedno prvi prvi producirani film. Takav aranžman je doveo do sukoba sa tradicionalnim sistemom, pa je film propao u bioskopskoj distribuciji, ali je zato od prvog dana bio dostupan na internetu. Ta nestandardnost je možda rezultirala i time da ga je Akademija zanemarila u sezoni nagrada, što je šteta: uz par nominacija u segmentima u kojima Chi-Raq nije ništa lošiji od onih koji su nominacije osigurali, ne bi bilo celog onog cirkusa i hvatanja za rasizam.
Možda metode distribucije i marketinga nisu razlog, koliko je to radikalnost samog filma. Kritici se to uglavnom jako svidelo, iako je evidentno da se ovog puta iza toga ne krije nekakav interes, dok običnoj publici baš i nije. Recimo da razumem, film je neujednačen, čudan, čak i nekoherentan na momente i u svakom slučaju nije za svakoga, ali je nešto najbolje što je Spike Lee uradio u poslednje vreme. Ovo je jedan od filmova koji vam se možda neće svideti, ali ih svejedno valja pogledati.

Mon roi / My King

$
0
0
2015.
režija: Maiwenn
scenario: Maiwenn, Etienne Comar
uloge: Emmanuelle Bercot, Vincent Cassel, Louis Garrel, Isild Le Besco, Christele Saint Louis Augustin, Patrick Raynal

Skijanje i nesreća, gospođa od 40-ak godina se niz padinu spuštala malo prebrzo, skije su joj se ukrstile i ona je poletela i pristala sa neprijatnom povredom kolena koja zahteva nekoliko meseci rehabilitacije. Nakon hitne medicinske pomoći, njen prvi kontakt sa spoljnim svetom je psihijatrica koju povredu kolena (fr. genou) tumači fonetskim rastakanjem na zamenice “je” (ja) i “nous” (mi), odnosno implicirajući da je nesrećna žena pobrkala indivudalne i zajedničke prioritete u životu. “Možda je to popularna psihologija, ali to ne znači da nisam u pravu”, kaže ona. Iskreno, da je meni pokušala da proda takvu foru, potrudio bih se da ostane bez posla, struke radi.

Bilo kako bilo, naša gospođa, saznajemo da je zovu Tony (Bercot), a tek kasnije ćemo otkriti da joj je pravo ime, ironije li, Marie-Antoinette, dobija lečenje u banji na obali mora, dnevne vežbe, masaže, terapije i ostalo. Njeno stanje se popravlja, na šta utiče i sprijateljivanje sa mlađim, muškim pacijentima sa kojima nema ništa zajedničko. Ona je buržujka, oni su šljakeri. Ona je belkinja, oni su uglavnom imigranti. Ona je Parižanka, oni su provincijalci. Ali ona je u njihovom društvu srećna, vesela i rasterećena.
Međutim, oporavak u banji služi samo kao okvir za njenu šetnju kroz uspomene i hronološku rekonstrukciju njene veze sa Georgiom (Cassel), od upoznavanja koje je možda fingirani “meet cute” momenat, pa do kraja, ne baš srećnog. Nije to nikakav “spoiler”, frajer se ne pojavljuje u bolnici. Veza, normalno, prolazi kroz svoje faze, od zaljubljenosti do svađanja, mirenja, ucena i prezira, i ima svoj legalni bagaž (brak) i ljudsku posledicu (dete). Francuska bračna drama, ništa novo na kugli zemaljskoj. Pa, kako se uzme...
Kao što je lečenje okvir za razmišljanje o propaloj vezi, tako je i ta veza okvir za razmišljanje o slobodi i dostojanstvu, zapravo borba za slobodu i dostojanstvo nakon nekoliko godina provedenih u magnovenju i opijenosti. Oboje su ljudi sa svojim problemima, možda čak i patologijama, sa ponosom koji prerasta u ego-trip i oboje prolaze kroz teške trenutke, što sami, što zajedno, sa ili bez ideje kako dalje. S tim da je film celi izložen iz Tonine perspektive i, uz sve njene mane i iskliznuća, stoji na njenoj strani. Zapravo, iako su njeni motivi za petljanje sa Georgiom možda moralno upitni na početku, jasno je da je on bliže zlikovcu u priči. Naprosto, taj sebični čovek dečačkog šarma oko sebe stvara haos onako kako to rade nedozreli muškarci, od neodgovornih poslovnih do neodgovornih životnih odluka: sudski izvršitelji mu plene imovinu pred trudnom ženom, on se patološki brine oko bivše devojke, pije, drogira se, vara Tony (čak imamo i “I did not have sex with that woman” momenat), nestaje na neodređeno vreme i čini apsolutno sve da zadovolji samo svoje potrebe.
Ovakve drame o vezama jako zavise od glumaca i Mon roi je zbog njih gledljiv film. Najveće iznenađenje je Louis Garrel, inače glumac limitiranog talenta, koji vrlo brzo uspeva da pogodi ton u epizodnoj ulozi Toninog brata koji jedini od početka insistira na tome da nešto ne štima u Georgiovom odnosu do njegove sestre, ali uspeva da ostane pristojan. Emmanuelle Bercot je apsolutno sjajna u glavnoj ulozi i nosi ceo film svojom energijom. Međutim, zbog faza i previše tačkica koje nedostaju među njima, njen lik pati više nego što ga njena gluma može izvući. U dosta većem problemu je Vincent Cassel, čiji je lik prilično jednodimenzionalna konstrukcija na tragu “manic pixie dream girl” u muškom obliku. Ali dok njegov šarm možemo kupiti, njegova budalastost je prenaglašena, što posebno smeta u scenama gde Georgio pokušava da igra na kratu straha i ucene.
U suštini to je stvar pisanja. Epizodična struktura omogućava jake momente, ali oni su često zasenjeni slabijima, kao i činjenicom da celina jednostavno deluje suviše proizvoljno. Umesto da na određenim mestima podvlači očito, Maiwenn bi se morala pozabaviti detaljnijom motivacijom za postupke svojih likova. Naprosto, nije nam jasno zašto likovi donose baš takve odluke baš tada, a ne ranije u sličnim okolnostima. Lako za Georgia, on je samoživi ludak, ali zašto bi Tony, navodno samosvesna ženska, školovana, sa finim zvanjem i tako dalje, pala na njega dalje od kratkoročne fascinacije šarmom i eventualno novcem. Opravdanja tipa “to je život” i “čudni su putevi Gospodnji” od gledaoca zahtevaju suviše dobre volje i vere da Maiwenn zna šta radi, a na šta nije baš svako spreman. Uostalom, ona na taj način gura glumce u procep.
To ne bi bilo čudno da i ona sama nije primarno glumica, pa tek onda autorica. Sklonost ka ispitivanju autorstva i glume ona je pokazala u prva dva filma, donekle i u trećem, dosta cenjenom Polisse(2011). Upravo je Polisse jako značajan, potpisni film za Maiwenn i u njemu se vrlo jasno mogu očitati gorki autobiografski detalji. To je prisutno i u Mon roi, i naslov je tu indikativan dokle dopire fascinacija nekom osobom. Samo što je, za razliku od tada maloletne autorice, njena junakinja već izgrađena ličnost, a ni Georgio nije baš tolika faca kao što je to svojevremeno bio Luc Besson. Emocija i ideja su prisutne u filmu i to je jasno, ali je zbog autorske nespretnosti i logičke nezaokruženosti Mon roi malo klimav film.
Viewing all 2315 articles
Browse latest View live




Latest Images